Putin prijal v Kremli Tereškovovú, vyzdvihol jej službu pre vlasť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin prijal v Kremli Tereškovovú, vyzdvihol jej službu pre vlasť
Valentina Tereškovová je držiteľkou najvyššieho sovietskeho vyznamenania Hrdina Sovietskeho zväzu, držiteľkou titulu Žena storočia a prvou ženou povýšenou do armádnej hodnosti generálmajor. Foto: Alexei Nikolsky/Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Bývalá sovietska kozmonautka a prvá žena vo vesmíre Valentina Tereškovová sa v pondelok dožíva 80. narodenín. Ruský prezident Vladimir Putin ju pri tejto príležitosti privítal v Kremli a vyzdvihol ju ako „vzor a symbol služby pre vlasť“. Daroval jej tiež obraz znázorňujúci čajky nad riekou Volga, keďže „čajka“ bola Tereškovovej volacím signálom počas jej letu do kozmu v roku 1963, informovala tlačová agentúra TASS.

Na počesť Tereškovovej usporiadali v dolnej komore ruského parlamentu špeciálnu výstavu, na ktorej je možné uvidieť viaceré historické artefakty súvisiace s jej trojdňovou vesmírnou misiou. Vystavené je napríklad 400-kilogramové katapultovacie sedadlo, skafander či kópia letového zápisníka z Vostoku-6. Tereškovová zostáva stále jedinou kozmonautkou, ktorá vykonala vesmírnu misiu sólovo a nie ako členka posádky kozmickej lode.

Valentina Tereškovová je držiteľkou najvyššieho sovietskeho vyznamenania Hrdina Sovietskeho zväzu, držiteľkou titulu Žena storočia a prvou ženou povýšenou do armádnej hodnosti generálmajor. Po ukončení služby v kozmonautike sa stala prominentnou členkou Komunistickej strany ZSSR a zastávala rozličné funkcie. Politicky zostala aktívna aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a je stále poslankyňou ruského parlamentu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin