Putin podľa analytikov predstiera záujem o mierové rokovania, stretnutie so Si Ťin-pchingom využil na propagáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putin, Ťin-pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastňujú na oficiálnom uvítacom ceremoniáli v Pekingu vo štvrtok 16. mája 2024. Foto: archívne, Sergei Bobylev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský vodca Vladimir Putin využil stretnutie s čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom na „propagáciu naratívu Kremľa predstierajúceho záujem o mierové rokovania“.

V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Dvojica vo štvrtok podpísala spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zmieňuje o ruskej podpore navrhovanému čínskemu mierovému plánu a o možných budúcich rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine pod vedením Pekingu. Vo vyhlásení uviedli, že obe krajiny podporujú „udržateľné riešenie ukrajinskej krízy“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa analytikov Kremeľ „naďalej využíva akékoľvek výzvy na mierové rokovania na predstieranie záujmu o rokovania“ v nádeji, že podkope západnú podporu Ukrajine.

Moskva tiež dúfa, že Západ prinúti Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom, v rámci ktorých Kyjev akceptuje ústupky v otázkach ukrajinskej suverenity a územnej celistvosti, dodal ISW.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Si Ťin-pchingVladimir Putin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny