Premiér Matovič navštívil Česko, spolu s Babišom oznámili obnovenie voľného režimu na hraniciach (foto+video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič, Andrej Babiš
Premiér Igor Matovič počas návštevy Českej republiky, kde sa stretol aj s Andrejom Babišom. Praha, 3. jún 2020. Foto: www.facebook.com.
  • aktualizované 3. júna 16:12

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bol v stredu na svojej prvej zahraničnej ceste do susednej Českej republiky. Ako informuje na svojom webe spravodajská ČT24, privítal ho Andrej Babiš. „Som veľmi rád, že môžem privítať na prvej oficiálnej návšteve slovenského premiéra Igora Matoviča,“ povedal Babiš.

Teší ho, že Matovič dodržal túto tradíciu a zároveň priviezol darček. „Ten darček je, že od dnešnej polnoci otvárame hranice a nastavujeme voľný režim. Od dnes sa tak všetci môžu medzi Českom a Slovenskom opäť voľne pohybovať,“ prezradil Matovič.

Slovenský premiér dodal, že je to taký spoločný dar, také malé tajomstvo s Babišom. „My sa síce osobne poznáme iba dva dni, ale som rád, že sa nám to podarilo utajiť,“ povedal Matovič.

Obnovenie vlakovej a autobusovej dopravy

Obnovenie voľného režimu sa dotkne aj vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajnami. „Naši ministri vnútra ešte o tom diskutujú. My im to pripomenieme. Ja za seba hovorím, že by sme sa mali vrátiť do normálu aj v prípade autobusovej a vlakovej dopravy,“ povedal na tlačovej besede Babiš.

Matovič povedal, že epidemiológovia mu radili, aby pri krajinách voči ktorým sa úplne otvoríme, sme sa úplne otvorili. „Sme teda otvorení na akúkoľvek formu otvorenia dopravy,“ dodal slovenský premiér. Pokiaľ ide o eventuálne otváranie hraníc s Rakúskom, SR a ČR by podľa Babiša mohli v tomto smere postupovať spoločne.

Video: Spoločná tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Spoločné zasadnutie v Slovensko raji

Slovenský premiér tiež uviedol, že obe vlády by sa tento rok mali stretnúť na spoločnom zasadnutí v Slovenskom raji.

„Aby sme zvýraznili krásy Slovenska alebo význam turizmu pre obe krajiny,“ povedal Matovič s tým, že spoločné stretnutie oboch vlád by malo byť plodné. Zároveň vyjadril spokojnosť s dnešnou návštevou ČR. „Dostal som takú priehršť ľudskosti,“ vyhlásil. Verí, že SR a ČR budú „aj do budúcna takým vzorom bratskej lásky v Európe“.

V rámci oficiálnej návštevy sa Matovič stretol aj s predsedom Senátu Parlamentu ČR Milošom Vystrčilom alebo s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radkom Vondráčkom. Slovenský premiér položil aj veniec k soche Milan Rastislava Štefánika na Petřínskom vrchu za účasti krajanskej komunity v Česku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej BabišIgor MatovičMiloš VystrčilRadek Vondráček
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti