Protifašistickí bojovníci nechcú predaj rodného domu Jozefa Tisa, obávajú sa jeho zneužitia neofašistami

Dom jozefa tisa bytca.jpg
Foto: ilustračné, maps.google.com

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) vyzýva zastupiteľstvo mesta Bytča, aby budúci týždeň nesúhlasilo s predajom časti rodného domu Jozefa Tisa Slovenskému dejepisnému spolku. Je podľa nich totiž isté, že ak by k predaju došlo, z domu sa stane pútnické miesto neofašistov a neonacistov. Stanovisko SZPB poskytol vedúci mediálneho oddelenia SZPB Braňo Ondruš.

Vedie nás k tomu prehľad doterajšej činnosti spolku a jeho predsedu Pavla Demjaniča, ktorý je otvoreným stúpencom fašistického slovenského režimu. Pripomíname, že priamo v dome organizuje oslavy režimu, ktorý sa podieľal na vraždení desaťtisícov slovenských občanov a zúčastňuje sa na jeho oslavách aj inde na Slovensku,“ skonštatoval zväz. Ako zväz doplnil, Demjaničove pôsobenie jednoznačne dokazuje, že pôjde o „plnohodnotnú“ prekrútenú glorifikáciu vojnového zločinca a „plnohodnotnú“ obhajobu a propagáciu vojnových zločinov Slovenského štátu.

Zámerom Demjaniča nie je zriadiť múzeum, inštitúciu, ktorá vedecky a odborne mapuje a objektívne predstavuje dejinné udalosti a ich osobnosti. Sám priznáva, že má ísť o turistickú atrakciu,“ pokračoval SZPB s tým, že nie je proti zriadeniu odbornej pamiatkovej inštitúcie, ktorá sprostredkuje pravdu o pôsobení Jozefa Tisa.

Zväz sa obrátil aj na predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO) a ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽaNO), aby zriadenie verejného múzea, alebo obdobné využitie priestorov rodného domu Jozefa Tisa finančne podporili.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJozef TisoNatália Milanová