Protest Za slušné Slovensko: Dav kričal hanba, na transparentoch tiež bolo #ban for all a rečnil aj Kemka (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Za slušné Slovensko v Bratislave
Účastníci počas protestného zhromaždenia Nezabudneme. Pokračujeme. organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 20. september 2019. Foto: SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 20. septembra 20:33

Iniciatíva Za slušné Slovensko v piatok opäť organizovala zhromaždenia, boli vo viacerých slovenských a piatich zahraničných mestách.

Protest v Bratislave sa tentokrát nekonal na Námestí SNP, ale na Námestí slobody, a to od 18.00. „Je dôležité, aby sme neprestávali. Vražda stále nie je vyšetrená a vláda nie je dôveryhodná,“ zaznelo v úvodnom prejave.

Dav v Bratislave kričal aj „hanba“

V hlavnom meste protest uvádzali Karolína Farská a Eva Lavríková. Vo svojej úvodnej reči pripomenuli vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice. „Krajina sa za ten čas zmenila. Posledné mesiace sme boli svedkami obrovského množstva špiny, ktorá sa vďaka statočným prokurátorom, vyšetrovateľom a prostredníctvom novinárov dostala na povrch,“ povedala Farská.

Na v poradí dvanástom bratislavskom proteste Za slušné Slovensko žiadali účastníci aj rečníci odchod špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ako aj odchod súčasnej koalície. „Dušan Kováčik, nemáte ďalej čo robiť na špeciálnej prokuratúre, odstúpte,“ uviedla z pódia Farská. Po týchto slovách dav tlieskal a kričal hanba.

Okrem kritiky špeciálneho prokurátora Kováčika organizátori kritizovali súčasnú vládu za nezvládnutú reformu nemocníc, lustráciu novinárov, odvolanie šéfa činohry Slovenského národného divadla Michala Vajdičku, ktorý bol taktiež na zhromaždení, alebo neschopnosť udržať vyrovnaný rozpočet. „Kvôli tejto vláde strácajú ľudia dôveru v štátne inštitúcie, roky ignorovala ich problémy,“ uviedli organizátori zhromaždenia.

Hymnu tradične zaspieval Benetin

Medzi vystupujúcimi bolo aj viacero hercov, ako napríklad Juraj Kemka, Kristína Tormová alebo herci Tomáš Maštalír, Boris Farkaš, Táňa Pauhofová a režisér Juraj Nvota, ktorí prečítali list rodiny Kuciakovcov. Herci kritizovali predovšetkým nedávno zverejnenú komunikáciu z aplikácie Threema.

„Jedna z najhorších vecí, čo sa hercovi môže stať, že je paralyzovaný, pretože má trému. Dnes na Slovensku mnoho vplyvných ľudí zisťuje, aké je to byť celkom paralyzovaní strachom vďaka Threeme. Títo ľudia sa neštítili ničoho, aby sa udržali pri moci a peniazoch. Využívali kamarátšafty a ukradli nám právny štát,“ uviedol Kemka.

PROTEST: Za slušné Slovensko v Bratislave
Slovenský herec Tomáš Maštalír v príhovore počas protestného zhromaždenia Nezabudneme. Pokračujeme. organizovaného iniciatívou Za slušné Slovensko pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Bratislava, 20. september 2019. Foto: SITA/Jana Birošová Foto: SITA/Jana Birošová.

„Aj keď to vyzerá, že sa už veľa zmenilo, zla je ešte stále veľmi veľa. Takmer denne sledujeme nové a nové prepojenia, ktoré nemôžeme dopustiť a ktoré v demokraticky fungujúcej krajine, v spravodlivej spoločnosti, v kultúrnom štáte nemajú mať miesto. Predstavte si, že ste obyčajný človek, ktorý hľadá pravdu a spravodlivosť. Okamžite sa stávate pre zlo nepohodlným. Šírenie nenávisti za konštruktívnu kritiku a očierňovanie ľudí, ktorí upozornia na korupciu, je zločin,“ povedali umelci z listu rodiny Kuciakovcov.

Na pódiu v Bratislave vystúpili so svojimi prejavmi okrem iných aj psychiater Jozef Hašto či novinári Matúš Kostolný. Priestor dostali aj zástupcovia učiteľov, sestier a organizátori podporili tiež globálny klimatický štrajk. Podujatie už tradične ukončil zaspievaním štátnej hymny Juraj Benetin.

Požiadavky zostávajú rovnaké

Protesty sa konali aj v Bánovciach nad Bebravou, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Bardejove, Bratislave, Čadci, Kežmarku, Košiciach, Leviciach, Prievidzi, Prešove, Žiline, Brne, Londýne, Melbourne a vo Viedni.

V Leviciach vystúpil novinár, publicista a spisovateľ Martin M. Šimečka, v Banskej Štiavnici speváčka Zuzana Mikulcová, v Prievidzi novinár Eugen Korda, v Brne raper Tono S., v Žiline literárny kritik Peter Zajac, ale aj otec zavraždeného novinára Kuciaka.

Požiadavky iniciatívy zostávajú rovnaké. „Od začiatku máme dve požiadavky: dôkladné vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a káuz s tým súvisiacich, a novú, dôveryhodnú vládu. Vyšetrovanie napreduje, no zároveň na povrch vyplávalo množstvo špiny. Veríme však, že ide o očistný proces, v ktorom máme svoje miesto aj my, občania. Našou úlohou je povzbudiť všetkých poctivých vyšetrovateľov, prokurátorov, policajtov a novinárov, bez ktorých by toto nebolo možné. Stále pribúdajúce kauzy týkajúce sa ľudí na najvyšších postoch otriasajú dôverou ľudí v štát a my musíme dať najavo, že si ho nenecháme ukradnúť,“ povedala Lavríková.

Čaputová si váži občianske protesty

Volanie verejnosti, aby Slovenská republika bola právnym štátom, v ktorom vládne zákon, kde má každý občan rovný prístup k spravodlivosti, kde aj všetci verejní činitelia, teda politici, sudcovia, prokurátori, či policajti nesú zodpovednosť za svoje prípadné zlyhania, je oprávnené.

Uviedla to prezidenta SR Zuzana Čaputová na svojej facebookovej stránke s tým, že piatkové zhromaždenia Za slušné Slovensko vníma ako pokračovanie protestov, ktoré spustila vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Všetci potrebujeme poznať mená vrahov, aj mená tých, ktorí si ich najali,“ pokračovala.

Zuzana Čaputová považuje zhromaždenie za prihlásenie sa našich občanov k ideálom, ktoré sú späté s demokraciou. „Vážim si, že občianske protesty u nás majú pokojný priebeh. Veľmi si želám, aby v takomto duchu aj pokračovali: slušne, s najlepším a najúprimnejším záujmom o našu krajinu,“ uzavrela prezidentka.

Posledný protest iniciatívy Za slušné Slovensko sa konal na výročie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej 21. februára. V Bratislave sa na ňom podľa odhadov zúčastnilo 20 až 30 000 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať