Prominentný ruský bloger, ktorý odhalil obrovské straty v bojoch o Avdijivku, údajne spáchal samovraždu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Morozov
V Rusku zomrel tamojší prominentný provojnový bloger Andrej Morozov. Foto: twitter.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V Rusku zomrel tamojší prominentný provojnový bloger Andrej Morozov, pričom údajne spáchal samovraždu. Smrť blogera prišla krátko po zverejnení príspevku, v ktorom tvrdil, že ruská armáda stratila v bojoch o východoukrajinské mesto Avdijivka až 16-tisíc vojakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako referuje britský web The Guardian, tento príspevok v Rusku vyvolal rozhorčenie. Morozov krátko pred smrťou povedal, že ho nútili vymazať príspevok.

Bojoval na východe Ukrajiny

Morozov, ktorý na Telegrame vystupoval pod pseudonymom Murz, bol ultranacionalistický bloger, ktorý v roku 2014 bojoval na východe Ukrajiny po boku separatistov podporovaných Ruskom a predvlani sa zúčastnil na rozsiahlej ruskej invázii.

V nedeľu Morozov napísal svojim 120-tisíc sledovateľom na Telegrame, že Rusko počas niekoľkomesačných snáh o dobytie Avdijivky stratilo 16-tisíc vojakov a minimálne 300 kusov bojových obrnených vozidiel.

Nútili ho vymazať príspevok

Príspevok vyvolal ostrú kritiku zo strany popredných ruských propagandistov, ktorí obvinili Morozova z „ohovárania ruského ministerstva obrany“.

V utorok v záverečných správach na Telegrame Morozov avizoval spáchanie samovraždy a povedal, že naňho nadriadení tlačili, aby vymazal spomenutý príspevok s podrobnosťami o počte obetí. Niekoľko ľudí blízkych Morozovovi v utorok potvrdilo jeho smrť, pričom niektorí uviedli, že sa zastrelil.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať