Rusi protestovali proti Putinovej mobilizácii, prokuratúra varuje pred vysokými trestami (foto + video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protesty v Petrohrade proti čiastočnej vojenskej mobilizácii
Zásah ozbrojených zložiek proti protestujúcim Rusom Foto: Twitter, twitter.com
  • aktualizované 22. septembra 9:05

Dovedna 1313 ľudí bolo zatknutých počas stredajších protestov v 38 mestách po celom Rusku, pričom zhruba polovicu z nich zadržali v Moskve a Petrohrade. Protesty sa konalu po vyhlásení tamojšieho prezidenta Vladimira Putina o čiastočnej mobilizácii, čo predstavuje najväčšiu eskaláciu vojny na Ukrajine od jej vypuknutia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Právna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia, na svojom webe uviedla, ruská polícia zatkla účastníkov protestných zhromaždení v Irkutsku, Krasnojarsku, Jekaterinburgu, Čeľabinsku, Novosibirsku, Ulan-Ude, Tomsku, Ufe, Perme, Belgorode, Petrohrade či Moskve.

Prokuratúra v Moskve už predtým varovala občanov, aby sa nezúčastňovali na protestoch, inak im hrozí do 15 rokov väzenia. „Moskovská prokuratúra varuje, že distribúcia takýchto materiálov, ako aj účasť na nezákonných akciách sú trestné podľa súčasnej administratívnej a trestnej legislatívy. Skutok možno kvalifikovať ako správny delikt, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 15 rokov,“ cituje vyhlásenie CNN.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie AvtozakOVD-Info