Procesné práva obvineného Výboha porušené neboli, vyšetrovateľka navrhla videokonferenčný výsluch už skôr

Miroslav Výboh
Obvinený oligarcha Miroslav Výboh. Foto: Archívne, SITA/Jakub Julény

Vyšetrovateľka Národnej kriminálnej agentúry v septembri navrhla obhajobe výsluch obvineného podnikateľa Miroslava Výboha prostredníctvom videokonferencie.

Vyplýva to z vyšetrovacieho spisu. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) tak reagoval na vyjadrenia obhajoby Výboha, že obvinenému nebol umožnený výsluch prostredníctvom videokonferencie, a tým boli porušené jeho procesné práva. Stanovisko ÚŠP poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Termíny výsluchu doručili neskoro

„Na tento návrh obhajoba obvineného viac ako dva mesiace nereagovala, a možné termíny výsluchu doručila vyšetrovateľke až po tom, ako bolo vyšetrovanie skončené, a procesné strany boli upovedomené o práve na preštudovanie spisu. Obhajoba pritom navrhla termíny v druhej polovici decembra 2021 a v januári 2022,“ uviedlo ÚŠP.

Podľa špeciálnej prokuratúry sa tak tvrdenie, že orgány činné v trestnom konaní ignorovali žiadosť o vykonanie výsluchu vo forme videokonferencie, nezakladá na pravde.

„Práve naopak, orgány činné v trestnom konaní boli k obhajobe obvineného mimoriadne ústretové. Je samozrejme potrebné zdôrazniť, že v zmysle stále platnej judikatúry sa režim dokazovania v trestnom konaní neprispôsobuje predstavám a požiadavkám obhajoby, ale je vykonávaný v medziach zákona,“ uzavrel ÚŠP.

Na úteku v zahraničí

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 23. novembra na Špecializovaný trestný súd obžalobu na podnikateľa Výboha, ktorý je obvinený z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Podnikateľa vyčlenila polícia v rámci vyšetrovania kauzy označenej ako Mýtnik III na samostatné konanie.

Dôvodom podľa medializovaných informácií je, že je na neho vydaný medzinárodný zatýkací rozkaz a obvinený nie je k dispozícii orgánom činným v trestnom konaní pre účel vyšetrovania. Podnikateľ je momentálne na úteku v zahraničí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana TökölyováMiroslav Výboh
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRNAKA Národná kriminálna agentúraÚrad špeciálnej prokuratúry