Proces v extrémistickej kauze šéfa združenia Slovenská pospolitosť Škrabáka sa chýli ku koncu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jakub Škrabák
Šéf združenia Slovenská pospolitosť Jakub Škrabák obžalovaný z extrémizmu. Foto: archívne, SITA/Mária Pietová
Tento článok pre vás načítala AI.

Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici má v piatok 27. októbra pokračovať hlavné pojednávanie so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom obžalovaným z extrémizmu.

Extrémistické materiály

Proces by sa pritom už mal chýliť k záveru, keďže na predošlom pojednávaní sudca avizoval procesným stranám, aby si na ďalší termín pripravili už aj záverečné reči.

Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prečítala v júli 2022 rozsiahlu obžalobu, kde popisuje okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného.

Podľa obžaloby sa mal Jakub Škrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustiť zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.

Obžaloba je vykonštruovaná

Obžalovaný ešte pred začatím procesu uviedol, že obžaloba je podľa neho vykonštruovaná a on nikdy nič zakázané nepredával.

V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až osem rokov. Jakub Škrabák po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný.

Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly. Počas pojednávacích dní vypovedali niekoľkí znalci a odborníci na extrémizmus a extrémistické symboly.

Jakuba Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava Pagáča a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.

Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia.

Tento rozsudok Najvyšší súd SR zrušil v časti výroku o vine a výroku o treste vo vzťahu k Jaroslavovi P. a vec vrátil prvostupňovému súdu, ktorý na začiatku mája 2023 Jaroslava Pagáča oslobodil spod obžaloby. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať opäť Najvyšší súd SR.

V prípade Buchtu ŠTS v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub ŠkrabákJaroslav PagáčMichal Buchta
Firmy a inštitúcie Ľudová strana Naše SlovenskoNAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRSlovenská pospolitosťŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry