Pripomenuli si obete júlových povodní, konal sa pietny obrad v katedrále v Aachene

Germany Floods
Nemeckí vládni predstavitelia, náboženskí lídri, záchranári a osoby, ktorí prežili extrémne júlové povodne v západnom Nemecku, si v sobotu pripomenuli obete živelnej pohromy. Foto: Oliver Berg/Pool Photo via AP

Nemeckí vládni predstavitelia, náboženskí lídri, záchranári a osoby, ktoré prežili extrémne júlové povodne v západnom Nemecku, si v sobotu pripomenuli obete živelnej pohromy.

Na pietny obrad v katedrále v Aachene prišli kancelárka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier či predseda Nemeckého spolkového snemu Wolfgang Schäuble.

Pripomienka obetí

Masívne povodne zasiahli západné Nemecko 14. a 15. júla. Vyžiadali si viac ako 180 mŕtvych.

Dnes myslíme na ľudí, ktorým povodne vzali všetko: ich domovy, ich majetok, ich spomienky, ich životné sny. My, celá krajina, stojíme pri vás … My, celá krajina, s vami dnes smútime,“ vyjadril sa Steinmeier.

Hovorili aj preživší a záchranári

Na obrade hovorili aj preživší a záchranári. Obyvateľka mesta Bad Neuenahr-Ahrweiler Renate Steffes uviedla, že „strašné zážitky“ z povodní otriasli jej životom a na opísanie toho, čo sa dialo, ťažko hľadá slová.

Rečníci počas obradu pripomenuli dôležitosť uznať a pripomínať si straty, aby ľudia mohli napredovať vpred. Obnova a zotavenie sa podľa nich však bude istý čas trvať.

Zdôraznil nádej

Katolícky biskup a predseda nemeckej konferencie biskupov Georg Bätzing podľa svojich slov vidí v množstve ľudí, ktorí ponúkli pomoc postihnutým komunitám a ľuďom, „záblesk nádeje“.

„Poľaviť zážitkom a vyrovnať sa so stratami a zraneniami trvá nejaký čas. Smútok za tými, ktorých sme stratili, si vyžaduje čas a na obnovu a začatie znova je potrebné neskutočné množstvo síl,“ skonštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováFrank-Walter SteinmeierRenate SteffesWolfgang Schäuble