Primátorom a starostom z okolia letiska Sliač nepostačujú Naďove odpovede k obrannej dohode s USA

COVID 19: Pandemická situácia v BBSK
Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Foto: SITA/Peter Rusko
  • aktualizované 1. februára 2022, 14:35

Primátorovi Banskej Bystrice Jánovi Noskovi bol v pondelok (31. januára) adresovaný list od ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO), ktorým reaguje na otázky primátorov a starostov z okolia Letiska Sliač k obrannej dohode so Spojenými štátmi americkými (USA).

Samosprávy ostali bez odpovedí

Ako primátor informuje na sociálnej sieti, v liste predstavitelia samospráv nenachádzajú detailné odpovede na svoje otázky tak, ako ich očakávali.

Obranná dohoda medzi Slovenskom a USA vyvolala nielen v regióne, ale v celej krajine množstvo otáznikov a obáv.

„Som presvedčený, že budúcnosť Letiska Sliač je téma, ktorá si zaslúži dôkladné posúdenie a adekvátnu pozornosť. Opätovne budeme preto žiadať jasné a zrozumiteľné odpovede na otázky. Spoločne s primátorkami Sliača a Zvolena, ako aj starostkami i starostami dotknutých obcí budeme trvať na ďalšom stretnutí. Rokovať chceme aj s vedením Národnej rady SR i s pani prezidentkou. Zároveň adresujeme list aj poslankyniam a poslancom parlamentu,“ uvádza Nosko.

„Obyvateľky a obyvatelia okolitých miest a obcí si zaslúžia vedieť, ako ovplyvní ich život obranná dohoda s USA. Dostatočná a včasná informovanosť by mali byť pre vládu prioritou. Neprestaneme sa snažiť o získavanie odpovedí, ktoré sú pre nás kľúčové,“ uzatvára primátor mesta pod Urpínom s tým, že komunikácia s ministrom obrany je zverejnená na stránke: TU.

Minister obvinil Noska z politikárčenia

Minister obrany priamo pod status banskobystrického primátora na sociálnej sieti napísal, že od nástupu do funkcie ministra obrany pomáha Banskej Bystrici a celému regiónu viac ako intenzívne.

„Napriek tomu ste sa rozhodli prvýkrát zavádzať verejnosť už pri Múzeu SNP, kde ste mne hovorili, že s tým súhlasíte, aby to prešlo pod nás na obranu a zase médiám a Mičevovi, že nesúhlasíte. Teraz, keď sa ukázalo, že bývalé vedenie Múzea SNP a tiež MKSR pod vedením ministerky Laššákovej míňali státisíce eur určených pre múzeum netransparentne na svoje biznisy podľa správy NKÚ, nepočul som od vás jediné slovo kritiky alebo jasného stanoviska,“ uvádza Naď s tým, že primátor zavádza aj v obrannej zmluve s USA.

„Stretli sme sa osobne napriek tomu a dostali ste všetky odpovede na vaše otázky. Dali ste aj tak otázky písomne, v podstate tie isté, ktoré sme riešili aj osobne, a tvrdíte, že sme teraz nedostatočne odpovedali,“ hovorí minister a dodáva, že primátor Nosko by mal robiť nadprácu pre strany Smer-SD a Hlas-SD. Hovorí ďalej, že primátorovi ide o to, aby vyhral v blížiacich sa komunálnych voľbách.

„Teším sa na ďalšie osobné stretnutie presne tak, ako sme sa na ňom dohodli s Vami a aj s primátorkami Zvolena a Sliača a pánom županom Lunterom už 21. januára na našom stretnutí,“ uvádza Naď a dodáva, aby Nosko nepolitikárčil a konal zodpovedne.

Obranná dohoda čaká na podpisy

Dohodu o obrannej spolupráci medzi SR a USA schválila vláda SR a Bezpečnostná rada SR. Vo štvrtok (3. februára) by dohodu mali v USA podpísať na základe poverenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej minister obrany a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS).

Po jej podpise bude nasledovať schvaľovanie v Národnej rade SR, potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokJán NoskoJaroslav NaďStanislav MičevZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Letisko SliačMO Ministerstvo obrany SRMúzeum SNP v Banskej BystriciNKÚ Najvyšší kontrolný úrad