Ministri Naď a Korčok dostali poverenie od prezidentky a môžu podpísať obrannú dohodu s USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 46. schôdze
Zľava: Minister obrany SR Jaroslav Naď, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Foto: SITA/Branislav Bibel

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) by mali vo štvrtok (3. februára) v Spojených štátoch amerických (USA) podpísať obrannú dohodu.

Ako v tlačovej správe informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková, slovenská delegácia podpíše Dohodu o spolupráci v oblasti obrany medzi Slovenskou republikou a USA na základe poverenia prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Silný odkaz o smerovaní Slovenska

„Sme veľmi vďační všetkým zodpovedným ľuďom a politikom, ktorí si uvedomujú opodstatnenie a potrebu tejto dohody pre užšiu spoluprácu s naším strategickým partnerom v oblasti obrany a bezpečnosti. Je to zodpovedný krok a silný odkaz o smerovaní Slovenska,“ uviedol Naď.

Zároveň odmietol spájanie procesu rokovaní a schvaľovania dohody s aktuálnou situáciou na ukrajinsko-ruskej hranici. „Súčasné znenie dohody o spolupráci v oblasti obrany je výsledkom niekoľkoročných expertných rokovaní oboch strán, ktorý pripravovali odborníci z viacerých rezortov viac ako štyri roky,“ vysvetlil.

Obranyschopnosť SR a NATO

Ako priblížil šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok, „podpis dohody je vyjadrením záujmu USA a SR spolupracovať v oblasti obrany za obojstranne dohodnutých podmienok. Zapadá to do úsilia našich ozbrojených síl zvýšiť obranyschopnosť SR a NATO”.

Obaja ministri deklarujú, že dohoda plne rešpektuje suverenitu SR, Ústavu SR a právny poriadok SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA alebo umiestnenie jadrových zbraní na území Slovenska.

„Dezinformačná kampaň, ktorá sprevádza dohodu, je intenzívna a smeruje na tie najsilnejšie ľudské emócie. Toto strašenie je úplne zbytočné,“ dodal Naď.

Dohodu o obrannej spolupráci medzi SR a USA schválila vláda SR a Bezpečnostná rada SR. Po jej podpise bude nasledovať schvaľovanie v Národnej rade SR, potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan KorčokJaroslav NaďMartina Kovaľ KakaščíkováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky