Priestory Koniarne Zemplínskeho múzea v Michalovciach prejdú rekonštrukciou za asi 250-tisíc eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koniarne zemplinske muzeum michalovce.jpg
Foto: ilustračné, www.facebook.com

Rekonštrukcia sa začne v prvej polovici tohto roka, práce by si mali vyžiadať približne 250-tisíc eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Postupná rekonštrukcia

Objekt postupne prejde rekonštrukciou elektroinštalácie a ústredného kúrenia, vymenené budú podlahy, okná aj dvere a opravené budú vnútorné a vonkajšie omietky.

V tomto objekte sa nachádza prírodovedná expozícia múzea, ktorá je vôbec najnavštevovanejšou. V období pred pandémiou ju ročne navštívilo 20-tisíc ľudí. Keďže v tomto objekte sa nekúri, v zimných mesiacoch bola pre návštevníkov neprístupná. Chceme však, aby bola táto časť Zemplínskeho múzea otvorená celoročne, aj preto sa pustíme do rekonštrukcie nefunkčného ústredného kúrenia,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Opravy v interiéri

V rámci prác prejdú opravami aj múry v interiéri, ktoré popraskali počas zemetrasenia pri Michalovciach v roku 2020. Múzeum plánuje súčasnú prírodovednú expozíciu doplniť o nové exponáty a diorámy, takisto pribudnú expozície využívajúce interaktívne prvky.

Okrem toho bude vynovená konzervátorská dielňa nachádzajúca sa na prízemí, práce z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Koniarne a dva byty

Objekt Koniarne bol postavený začiatkom 19. storočia, jeho pôvodní šľachtickí majitelia ho využívali na ustajnenie koní. Nachádzali sa tu tiež dva byty pre hlavného koniara a kočiša.

V 80. rokoch 19. storočia tu bolo ustajnených 30 koní vrátane valachov a mulice. Neskôr začali Sztárayovci chovať vzácnych anglických plnokrvníkov. Kone zo žrebčína rodiny Sztáray sa zúčastňovali aj súťaží a dostihov, išlo o šľachtené kone vysokej hodnoty,“ dodal historik Zemplínskeho múzea Martin Molnár.

Košický samosprávny kraj už v minulom roku realizoval rekonštrukciu Zimnej záhrady Zemplínskeho múzea a opravy sa dočkala aj strecha a krov objektu Koniarne. Rekonštrukcia strechy si z rozpočtu Košického samosprávneho kraja vyžiadala takmer 170-tisíc eur, ukončená bola začiatkom tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)