Pri podozrivom tendri nešlo o švajčiarske fondy

ECB, euro
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Úrad vlády SR reagoval na správu denníka Sme o vyšetrovaní riaditeľa Sekcie riadenia a implementácie zahraničnej pomoci na Úrade vlády SR a poradcu expremiéra Roberta Fica Ivana Ištvánffyho, neprekáža mu však vyšetrovanie, ale state týkajúce sa fondov. V utorkovom článku sa hovorí o podozrivej nahrávke, pre ktorú Ištvánffyho odvolali. V nej sa údajne hovorilo o dohodnutom tendri. Ištvánffy potvrdil, že nahrávky sú pravé, ide o záznam rozhovoru z novembra pri stole s riaditeľom spoločnosti Octigon Rudolfom Vadovičom a jeho spolupracovníkmi. V tendri išlo o milióny eur, ktoré na Slovensko idú z Bruselu. Nejde však o eurofondy, ale o fondy Nórska, Švajčiarska, Islandu a Lichtenštajnska, ktoré nie sú členmi Európskej únie, ale majú s ňou dohodu o prístupe na trh, na základe čoho prispievajú členským štátom únie. Octigon na základe zákazky pre úrad vlády z roku 2008 pripravuje podklady pre tender asi za 80 miliónov korún. Zákazku zrejme vyhrá veľká stavebná firma, budujúca technológie, aby mohol byť internet v obciach, kde to teraz nie je možné, píše Sme.

„Švajčiarska konfederácia a Slovenská republika prikladajú veľkú dôležitosť boju proti korupcii a konaniu vo verejnom záujme. Takáto nesprávna a zavádzajúca informácia týkajúca sa netransparentnej podpory projektov z prostriedkov donora Švajčiarskej konfederácie môže byť nepriaznivo vnímaná aj samotným donorom, a preto odbor riadenia a implementácie švajčiarskeho finančného mechanizmu považuje za potrebné túto správu dementovať,“ píše tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. V rámci podpory totiž neexistuje možnosť financovať projekty širokého zavádzania internetu do obcí a z dôvodu dvojkolového systému výberu projektov sa v súčasnosti realizujú len projekty Nástroja na prípravu projektov, Štipendijného fondu a Fondu technickej asistencie, informovali. „Úrad vlády SR z prostriedkov tohto programu nefinancoval a ani v budúcnosti nebude financovať prípravu ani realizáciu projektov týkajúcich sa realizácie zavádzania internetu do obcí,“ dodali z tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR.

„Celá stať navodzuje dojem, že firma Octigon mala byť účastníkom tendra, ktorý by bol financovaný z prostriedkov Nórska, Švajčiarska, Islandu a Lichtenštajnska. Na rozdiel od informácií uvedených v článku tento projekt nemá nič spoločné s finančnými prostriedkami poskytovanými Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom. Finančné mechanizmy, ktorých donormi sú uvedené krajiny, nikdy nepodporovali prioritné oblasti alebo zamerania, ktoré by priamo súviseli so zavádzaním internetu do obcí,“ píše Úrad vlády. Samotné alokácie sú navyše nižšie ako suma uvedená v článku. „Zároveň prideľovanie finančných prostriedkov sa deje na základe výziev, do ktorých sa zapájajú jednotliví žiadatelia. Nejde teda o tendre v zmysle zákona o verejnom obstarávaní,“ upozornil tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico