Prezident Zelenskyj žiada USA o ďalšiu pomoc, obrana jeho krajiny pred ruskou inváziou je v bode obratu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinskký prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.
  • aktualizované 31. marca 9:42

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že obrana jeho krajiny pred ruskou inváziou je v „bode obratu“. Opäť vyzval Spojené štáty, aby poskytli ďalšiu pomoc.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Učinil tak po tom, čo Kremeľ porušili sľub, že nebude útočiť na oblasti okolo Kyjeva a Černihiva. Rusi namiesto toho zintenzívnili ostreľovanie a útoky na spomenuté oblasti, čo prehĺbilo pochybnosti o akomkoľvek pokroku smerom k ukončeniu vojny.

Podľa Zelenského nešlo o stiahnutie ruských síl, ale o dôsledky toho, že ich ukrajinskí vojaci vyhnali z viacerých oblastí. „Tiež vidíme, že Rusko teraz sústreďuje svoje sily na nové útoky na Donbas a pripravujeme sa na to,“ poznamenal Zelenskyj.

Taktiež povedal, že odvolal ukrajinských veľvyslancov v Gruzínsku a Maroku. Podľa neho zlyhali, keď tieto krajiny nedokázali presvedčiť, aby podporili Ukrajinu a potrestali Rusko. „Pri všetkej úcte, ak nebudú zbrane, nebudú sankcie, nebudú obmedzenia pre ruský biznis, tak si, prosím, hľadajte inú prácu,“ povedal v stredu Zelenskyj. „Diplomatický front je jedným z kľúčových frontov,“ v ukrajinskom boji o víťazstvo, dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj