Prezident Trump pohrozil Turecku ekonomickým zničením a zároveň adresoval výzvu Kurdom

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP.

WASHINGTON 14. januára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump varoval Turecko, že ak zaútočí v Sýrii na Kurdov, Spojené štáty ho „ekonomicky zničia“.

Odchod amerických vojakov zo Sýrie

Vyjadril sa tak v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v súvislosti s odchodom amerických vojsk zo Sýrie. Šéf Bieleho domu zároveň upozornil kurdské sily, aby „neprovokovali Turecko“.

Trump v decembri oznámil, že Spojené štáty stiahnu zo Sýrie, kde bojujú proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS/ISIS), všetkých svojich vojakov. Podľa amerických predstaviteľov z oblasti bezpečnosti už USA začali s odsunom vojenskej techniky.

Útoky na malý zostávajúci územný kalifát

V budúcich týždňoch sa očakáva odchod zhruba 2000 vojakov, aj keď Biely dom tvrdí, že naďalej vytvára nátlak na IS.

„Začali sme s dlho oneskoreným odchodom zo Sýrie, zatiaľ čo tvrdo útočíme na malý zostávajúci územný kalifát ISIS, a to z mnohých smerov. Znova zaútočíme z existujúcej základne, ak sa znovu sformuje,“ napísal v tweete Trump.

Trumpovo rozhodnutie stiahnuť vojakov zo Sýrie zanechalo kurdské sily, ktoré USA podporujú, v zraniteľnej pozícii voči možnému útoku z Turecka. Ankara považuje sýrske kurdské milície za teroristov a súčasť kurdského povstania na území Turecka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Islamský štát