Prezident Niinistö a premiérka Marinová podporia vstup Fínska do NATO, posilní to bezpečnosť krajiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sauli Niinisto
Fínsky prezident Sauli Niinistö. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 12. mája 18:27

Fínsky prezident Sauli Niinistö a premiérka Sanna Marinová oznámili svoju podporu pre vstup krajiny do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Na svojej webstránke o tom informuje televízia CNN. O možnom vstupe severskej krajiny do vojenskej aliancie sa začalo hovoriť po tom ako Rusko, s ktorým má 1 300-kilometrovú hranicu, napadlo Ukrajinu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Fínski lídri v spoločnom vyhlásení uviedli, že sa na jar odohrala dôležitá diskusia o možnom členstve v NATO. „Bol potrebný čas, aby parlament a celá spoločnosť k tejto veci zaujali stanovisko. Úzke medzinárodné kontakty s NATO a jeho členskými krajinami, ako aj so Švédskom, si vyžiadali čas. Chceli sme dať diskusii priestor, ktorý si vyžadovala,“ vysvetlili. Ako však povedali, chvíľa rozhodnutia sa blíži a Fínsko musí požiadať o členstvo v aliancii.

Členstvo v NATO podľa Marinovej a Niinistöa posilní bezpečnosť Fínska. „Ako člen NATO by Fínsko posilnilo celú obrannú alianciu. Fínsko musí bezodkladne požiadať o členstvo v NATO. Dúfame, že národné kroky, ktoré sú ešte potrebné na prijatie tohto rozhodnutia, sa podniknú rýchlo v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní,“ dodali.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v telefonickom rozhovore s fínskym prezidentom podporil plán jeho krajiny na vstup do Severoatlantickej aliancie. Kancelár sa s Niinistöm rozprával v rovnaký deň ako lídri Fínska ohlásili plány svojej krajiny podať prihlášku za člena NATO.

„Kancelár Scholz privítal dnešné vyhlásenie prezidenta a premiérky Fínska Sanny Marinovej, v ktorom sa obaja vyslovili za okamžitý vstup ich krajiny do NATO, a ubezpečil Fínsko o tom, že nemecká spolková vláda ho na tejto ceste úplne podporuje,“ uviedol úrad nemeckého kancelára.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olaf ScholzSanna MarinováSauli Niinistö
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy