Prešov získal z eurofondov takmer pol milióna eur, ktoré pôjdu na podporu opatrovateľstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
senior, opatrovateľ
V zariadeniach sociálnych služieb v kraji je niekoľko nakazených zamestnancov, ktorí by sa inak starali o seniorov. Foto: ilustračné, Getty Images

PREŠOV 18. marca (WebNoviny.sk) – Mesto Prešov získalo z európskych zdrojov dotáciu takmer pol milióna eur. Podporí ňou udržanie pracovných miest pre opatrovateľky a zároveň dostupnosť opatrovateľskej služby pre obyvateľov, ktorí sú na ňu odkázaní. Agentúru SITA o tom informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.

Zamestnávajú desiatky opatrovateliek

Hlavným cieľom projektu Podpora opatrovateľskej služby v meste Prešov je podpora dostupnosti opatrovateľskej služby pre obyvateľov, ktorí sú na túto službu odkázaní, a to prostredníctvom udržania pracovných miest pre opatrovateľky.

Projekt zníži dopyt po inštitucionálnej starostlivosti, pretože opatrovateľská služba je klientom, odkázaným na pomoc inej osoby, poskytovaná v ich prirodzenom prostredí.

Projekt, na ktorý mesto získalo takmer 500-tisíc eur z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje, potrvá tri roky – od marca tohto roka do apríla 2021.

Prešovská samospráva zamestnáva 89 opatrovateliek, ktoré poskytujú opatrovateľskú službu pre 161 klientov v pracovných dňoch od 7. do 19. hodiny. Opatrovateľky sa preto pri klientoch striedajú.

Psychohygiena zamestnancov

„Je to nevyhnutné nielen z dôvodu pracovného času, ale aj z dôvodu psychohygieny zamestnancov, keďže mesto poskytuje službu aj psychicky chorým, či imobilným klientom,“ pripomenula vedúca Odboru sociálnych služieb MsÚ mesta Prešov Mária Humeníková. V domácej opatrovateľskej službe sa zabezpečuje pomoc pri obliekaní, kúpaní, stravovaní, ale opatrovateľky sa starajú aj o udržiavanie čistoty v tých častiach domu, kde sa žiadateľ o službu zdržiava. Opatrovateľky pomáhajú aj pri prechádzkach, pri návšteve zdravotníckych zariadení a podobne.

Fyzická osoba môže o poskytovanie domácej opatrovateľskej služby požiadať na základe žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu a následného právoplatného rozhodnutia. Výška poplatku sa odvíja nielen od druhu poskytovanej služby, ale aj od času, kedy ju klient dostáva.

„Domáca opatrovateľská služba je dlhodobo vyhľadávanou sociálnou službou, ktorú v Prešove poskytujeme pre seniorov a osoby so zdravotným postihnutím. Vďaka úspešnému projektu zameranému na udržanie pracovných miest pre opatrovateľky ich dokážeme stabilizovať a zároveň zvýšiť kvalitu tejto služby,“ dodala primátorka mesta Andrea Turčanová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať