Nitriansky kraj zvýšil platy aj opatrovateľkám a zdravotným sestrám, prilepšili si o desiatky eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
doktorka, zdravotná sestra, peniaze
Foto: ilustračné, Getty Images

NITRA 13. februára (WebNoviny.sk) – Nitriansky samosprávny kraj zvýšil platy všetkým zamestnancom úradu kraja aj organizácií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti minimálne o desať percent. Zamestnanci s najnižšími tabuľkovými platmi si prilepšia aj viac.

Pre vybrané skupiny sociálnych pracovníkov, opatrovateľky a zdravotníckych zamestnancov, sestry či sanitárov zvýšil kraj funkčné platy minimálne o 20 percent,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa predsedu kraja Oľga Prekopová.

Ako dodala, náklady na mzdy a odvody spojené so zvyšovaním platov za originálne kompetencie predstavujú 3,1 milióna eur za rok.

Niektorí si prilepšia až o 200 eur

Od 1. januára 2019 sa zmenili platové tarify zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, na celom Slovensku vzrástli v priemere o desať percent. Podľa predsedu kraja Milana Belicu rozpočet kraja toto zvyšovanie platov bez problémov zvládne.

S istými skupinami sme sa vyrovnali dokonca nad rámec toho, čo sme museli. Jednoznačne sa to týkalo zariadení sociálnych služieb. U niektorých zamestnancov sa zvýšenie dotýkalo takmer až hranice 30 percent,“ povedal nitriansky župan Milan Belica a dodal, že niektorí uvidia na výplatnej páske aj zhruba o 200 eur viac.

Zvyšovanie platov v zdravotníctve

Pracovníci s vyššími mzdami pocítia zvyšovanie menej, pretože prídu o časť pohyblivej zložky. Podľa Belicu však kraj platy zostavoval na základe metodického vzorca tak, aby to bolo spravodlivé a aby zvyšovanie platov pocítil každý.

Ako zdôraznil, výraznejšie zvýšenie miezd u sestier, opatrovateliek či sanitárov bolo nutné, pretože riaditelia zariadení sociálnych služieb už dlhší čas upozorňovali na to, že mali problém zohnať na tieto pozície ľudí.

Prišlo to vhod práve v čase, keď vieme, že v Rakúsku sú problémy a takí pracovníci sa vracajú, tak ich treba podchytiť. Do našich zariadení potrebujeme doplniť okolo 55 až 58 ľudí,“ podotkol Belica.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Belica
Firmy a inštitúcie NSK Nitriansky samosprávny kraj (VÚC)