Premiér by nemal urážať starostov a primátorov, ZMOS odmieta byť podriadený centrálnej vláde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
ZMOS, Michal Kaliňák, Branislav Tréger, Zenko Krajčír
Sprava: Ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák, predseda ZMOS Branislav Tréger a riaditeľ sekcie rezortných činností Zdenko Krajčír. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) je znepokojené vyjadreniami členov vlády SR, ktorí uvažujú o tom, že samospráva bude podriadená centrálnej vláde. Združenie tak reaguje na zverejnenú nahrávku zo 65. rokovania vlády.

Podľa nej predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na rokovaní uviedol, že je za to, aby schválili taký zákon, ktorý by donútil samosprávy vykonávať pokyny napríklad ministerstva zdravotníctva alebo armády, ak ide o ochranu zdravia a občanov. Stanovisko ZMOS-u poskytol v tlačovej správe ústredný riaditeľ kancelárie Michal Kaliňák.

Premiér by nemal urážať starostov

„Sme presvedčení, že ani zložitá situácia, v ktorej sa Slovenská republika nachádza, nemôže byť dôvodom k úvahám o centralizácii, či príkazoch vo vzťahu k miestnej územnej samospráve,“ pokračoval ZMOS.

K publikovanej nahrávke sa vyjadril aj poslanec za stranu Za ľudí Miroslav Kollár. Ten vyzval premiéra, aby neurážal starostov a primátorov.

„Vaše slová svedčia o bezprecedentnom nepochopení postavenia a úloh samosprávy, jej legitimite a hlavne o úlohe, ktorú zohrala v doterajšom zvládaní pandémie. Mimochodom, otvorte si ústavu a pozrite si, či tam náhodou nenájdete územnú samosprávu ešte pred výkonnou mocou,“ pokračoval Kollár.

Všetci robili čo mohli

Predseda vlády Igor Matovič tiež v nahrávke povedal, že keď bude celoslovenské testovanie na ochorenie COVID-19, tak „určite nie štýlom, že všetko organizuje armáda“. Kollár podotkol, že ak by nebolo starostov a primátorov, nebolo by žiadne plošné testovanie ani v prvom kole.

„Všetci sme si išli nohy, ruky polámať, aby sme to napriek organizačnému a informačnému chaosu, ktorý okolo toho vládol, zvládli tak, aby sme neohrozili našich občanov a malo to nejaký zmysel,“ dodal Kollár.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMichal KaliňákMiroslav Kollár
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska