Pred 50 rokmi otestovali najsilnejšiu jadrovú bombu histórie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vybuch
Atómový výbuch Foto: blogs.psychologytoday.com

MOSKVA 31. októbra (WEBNOVINY) – V nedeľu uplynulo presne 50 rokov od testu najsilnejšej atómovej bomby v histórii ľudstva.

Vodíkovú zbraň s označením Cár otestovala sovietska armáda 30. októbra 1961 pri súostroví Nová Zem v Severnom ľadovom oceáne v Archangeľskej oblasti. Tam ju zhodilo lietadlo Tu-95 z výšky desať a pol kilometra.

Bomba explodovala vo výške viac ako štyri kilometre nad zemou. Silu jej výbuchu odhadovali na viac ako 51 megaton Trinitrotoluénu (TNT), údajne však bola ešte o šesť až sedem megaton vyššia. Explózia bola viditeľná zo vzdialenosti tisíc kilometrov a hríb, ktorý explóziu jadrových bômb sprevádza, dosahoval výšku 67 kilometrov a priemer 95 kilometrov.

Výbuch osem metrov dlhej a 25 ton vážiacej bomby bol taký intenzívny, že na 40 minút narušil rádiovú komunikáciu v okruhu stoviek kilometrov. Zvuková vlna obehla planétu trikrát a na 800 kilometrov vzdialenom ostrove Dikson porozbíjal sklené výplne na domoch. Jej explózia uvoľnila energiu takmer 4000-krát väčšiu, ako bola tá pri zhodení americkej atómovej bomby na japonskú Hirošimu a Nagasaki z roku 1945. Jeden z členov tímu, ktorý výbuch Cára zaznamenával na kameru z lietadla, prirovnal stúpajúcu žiaru k planéte Jupiter.

Sovietsky zväz však vyrobil iba jednu bombu Cárovho druhu a na jej vývoji sa podieľal aj neskorší držiteľ Nobelovej ceny mieru Andrej Sacharov, podľa ktorého je pomenovaná cena za mier udeľovaná od roku 1988 Európskym parlamentom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať