Pred 30 rokmi sa slávila prvá svätá liturgia na hore Zvir v Litmanovej, ide o najmladšie pútnické miesto

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hora zvir putnicke miesto litmanova.jpg
Foto: facebook Pútnicke centrum Hora Zvir v Litmanovej / www.facebook.com

V stredu 11. mája uplynulo 30 rokov, odkedy miestny správca farnosti Ján Závacký spolu s vtedajším rektorom kňazského seminára Vasilom Kormaníkom slávili prvú svätú liturgiu na hore Zvir v Litmanovej (okres Stará Ľubovňa).

Ide o najmladšie pútnické miesto gréckokatolíckej Prešovskej archieparchie. Ako informoval jej hovorca Michal Pavlišinovič, cirkev dodnes skúma pravosť zjavení, ktoré sa mali na hore uskutočňovať počas piatich rokov od 5. augusta 1990 do 6. augusta 1995. V tom čase sa dvom mladým dievčatám z Litmanovej, Ivetke Korčákovej a Katke Česelkovej, mala zjavovať Presvätá Bohorodička.

Momentálne je celý priebeh zjavení s posolstvami odoslaný na posúdenie pravosti zjavení na posvätnú Kongregáciu pre náuku viery vo Vatikáne,“ informoval Pavlišinovič.

Miesto modlitby

Hora Zvir v Litmanovej je pútnickým miestom Prešovskej archieparchie od 7. septembra 2008.

Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak vyhlásil dovtedajšie miesto modlitby na hore Zvir v Litmanovej za pútnické miesto na základe skutočnosti, že od roku 1990 do Litmanovej podľa ustanovujúceho dekrétu putuje „veľké množstvo veriacich zo Slovenska i zahraničia a mnohé svedectvá hovoria o tom, že pútnici v Litmanovej nachádzajú stratený pokoj duše, čerpajú Božiu pomoc a po sviatosti zmierenia začínajú novú etapu života.

Za hlavnú púť ustanovil metropolita nedeľu po prvom piatku v mesiaci august.

Pútnické miesto

Dňa 8. augusta 2010 bol pri príležitosti archieparchiálnej odpustovej slávnosti zverejnený dekrét o ustanovení puta duchovného príbuzenstva tohto mariánskeho pútnického miesta s pápežskou bazilikou Santa Maria Maggiore v Ríme, ktorá je prvým a hlavným mariánskym chrámom.

Okrem hlavnej púte je na Hore Zvir v Litmanovej púť každý mesiac v nedeľu po prvom piatku, ale veriaci sem môžu prísť kedykoľvek. Podrobnejšie informácie o pútnickom mieste sú zverejnené na www.horazvir.eu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BabjakMichal Pavlišinovič