Pozvánka na predpremiéru unikátneho filmu o Atose – Kde si Adam?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kde si adam 4.jpeg
Foto: Novara

Na Slovensku uvidia diváci v predpremiére unikátny dokumentárny film o mníšskej republike Atos, o každodennom živote tu žijúcich pravoslávnych mníchov. Film bude mať predpremiéru v Bratislave v dňoch 15. až 17.9.2023, v Centre rodiny na Bazovského ul.č. 6.

Film vtiahne diváka do života jedného z monastierov (kláštorov) Svätej Hory Atos. Osamelý monastierský život plný autentických postáv a „každodenných svätých“, sa prediera na plátno spod závoja našich svetských priorít. Pred očami diváka sa vynára príbeh úplne nevídaného spôsobu života v mníšskej komunite uprostred 21. storočia.

Kde si adam 7.jpeg
Foto: Novara

Dej filmu

Dej filmu „Kde si, Adam“? sa odohráva sa v starobylom monastieri Dochiariu na západnom pobreží Svätej Hory Atos, jedného z polostrovov Egejského mora, kde žije komunita pravoslávnych mníchov.

Obrazy prírody sú votkané do takmer neprerušeného sledu práce a modlitby, budujú rytmický vzťah medzi človekom a prírodou, naznačujúc raj, po ktorom všetci v srdci túžime.

Klenotom tejto sviežej byzantskej krajiny sú však samotní mnísi, ktorých srdečnosť a identita sú zachytené poodhalením závoja, ktorý zakrýva ich každodenný život, kde má každý svoje radosti, nádeje a slabosti.

Mnísi dúfajú, že pozvaním tvorcov filmu do svojho prostredia vyvolajú v každom divákovi spomienku na svoje vzkriesenie.

Ústrednou postavou filmu je starec kláštora, igumen Grigorij, ktorému dlhoročné duchovné skúsenosti umožnili hlboko pochopiť ľudskú dušu a jej túžbu vrátiť sa do stavu Adamovej ľudskej prirodzenosti pred pádom do hriechu.

Miesto kde sa film odohráva

Dochiariu (grécky – Μονή Δοχειαρείου) – pravoslávny grécky mužský monastier na Svätej Hore Atos v Grécku. Je desiaty v hierarchii dvadsiatich atoských monastierov.

Monastier založil v desiatom storočí sv. Eufimij Atoský. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží polostrova Atos, medzi záhradami a hájmi. V monastieri žije približne 50 mníchov. V monastieri sa nachádza ikona Matky Božej „Skoroposlušnica“ (gr. «Горг ипикоос»).

Kde si adam 8.jpeg
Foto: Novara

Duchovné osobnosti filmu – starec Grigorij a jeho komunita

Igumen a celá komunita pravoslávneho monastiera Dochiariu na Svätej Hore preberajú na seba všetky ťažkosti, námahu a utrpenie života v mene Christa a oddanosti mníšskemu ideálu. Ich život, rovnako ako ich hudba, je dojemnou, autentickou výzvou človeka a prírody k Bohu, a to nenecháva diváka ľahostajným.

Táto komunita vidí v daždi, mori, zemi a stromoch volanie k hlbokému pokoju, ktorý mnísi premieňajú na radosť prostredníctvom uctievania Boha. Tak ako stavajú z divokého kameňa a získavajú svoju obživu z toho, čo im dáva príroda, takto títo mnísi budujú aj svoj duchovný život z poslušnosti, neustávajúcej modlitby, vyčerpávajúcej fyzickej práce. Bez seriózneho úsilia je monastiersky spôsob života nemožný A preto si vo finále monastier vymení miesto s divákom a obráti sa naňho s otázkou: „Kde si, Adam?“

Pozvanka.jpeg
Foto: Novara

Podrobnejšie informácie o filme nájdete na: Kde si Adam – film (duchovne-knihy.sk)

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať