Poslanecký klub kotlebovcov prichádza o troch členov, môže za to spojenie so smerákmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Kuffa, Marian Kotleba
Zľava: Člen predsedníctva Kresťanská demokracia - Život a prosperita (KDŽP) Štefan Kuffa a predseda ĽS NS Marián Kotleba. Foto: archívne, SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 27. mája, 14:45

Traja poslanci parlamentu Tomáš Taraba a Štefan a Filip Kuffovci odchádzajú z poslaneckého klubu strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a budú pôsobiť ako nezávislí.

Platforma hodnotovej politiky

Na tlačovej besede to v stredu oznámil Tomáš Taraba po nedávnej kritike ĽSNS, že založili s dvomi poslancami strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Jánom Podmanickým a Mariánom Kérym platformu hodnotovej politiky. Klub ĽSNS bude mať po novom 14 členov namiesto pôvodných 17.

Taraba s Kuffovcami sú členmi strany Kresťanská demokracia – Život a prosperita a do parlamentu sa dostali na kandidačnej listine ĽSNS.

Taraba v stredu povedal, že nevie ignorovať to, ak druhý najvplyvnejší človek v ĽSNS Milan Mazurek hodnotí vznik platformy ako hrozbu pre ĽSNS.

„My sa necítime hrozbou pre ĽSNS a určite naše kroky v ničom ĽSNS neškodili a neškodia,“ vyhlásil Taraba. Podľa neho dôkazom toho je, že podpora ĽSNS neklesla.

Konzervatívni poslanci

V polovici mája dvaja členovia klubu ĽSNS Taraba a Filip Kuffa s poslancami Smeru-SD Podmanickým a Kérym ohlásili zámer založiť platformu hodnotovej politiky, ktorá by združovala konzervatívnych poslancov.

Následne Podmanický s Kérym čelili ostrej kritike podpredsedov Smeru-SD Petra Pellegriniho a Petra Žigu za spojenie sa s kotlebovcami. Podmanický reagoval odchodom zo Smeru-SD a vystúpil aj z parlamentného klubu strany.

Taraba v stredu povedal, že vznik platformy bol liberálmi „dezinformovaný, ako keby vznikol politický pakt“ medzi ĽSNS a Smerom-SD. Ako ďalej uviedol, Smer-SD je liberálna strana a všetky ataky voči Podmanickému to len potvrdzujú.

Taraba zároveň avizoval, že spolu s kolegami budú v rýchlom slede predkladať do parlamentu návrhy zákonov, ktoré sa budú týkať ochrany detí, žien a rodiny.

Reakcia ĽSNS

ĽSNS rozhodnutie poslancov KDŽP rešpektuje. Hovorca strany Ondrej Ďurica povedal, že nedorozumenie medzi Tomášom Tarabom a Milanom Mazurekom v strane, ani v poslaneckom klube, nevnímali ako nejaké zásadné, ale skôr ako nedostatok vzájomnej komunikácie.

„Napriek rozhodnutiu poslancov KDŽP sme radi, že práve vďaka ĽSNS je o týchto troch konzervatívnych poslancov v súčasnom slovenskom parlamente viac,“ dodal Ďurica.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filip KuffaJán PodmanickýMarián KéryŠtefan KuffaTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSMER-SD