Aktualizované: Poslanci v tajnej voľbe nezvolili šéfa RTVS, do 2. kola postúpili Rezník a Mika

Národná rada SR
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 15. júna o 22:33

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR v prvom kole nezvolili nového generálneho riaditeľa RTVS. Do druhého kola postúpili Jaroslav Rezník, ktorý získal 73 hlasov a súčasný šéf Václav Mika, ktorého podporilo 53 poslancov.

Rezníkovi chýbal jediný hlas

Rezníkovi k zvoleniu chýbal jediný hlas. Za Rezníka tak museli hlasovať aj poslanci za Most-Híd alebo opozičných strán. Podporu Rezníkovi oficiálne deklarovali len Smer a SNS. Vo voľbách hlasovalo 147 poslancov. Tri hlasy boli neplatné.  Ako pre agentúru SITA povedal v reakcii na výsledky hlasovania Jaroslav Rezník, „ďakujem za dosiahnutý výsledok a teším sa do druhého kola“.

„Voľbu generálneho riaditeľa, tak ako aj celú rozpravu, som popri práci pozorne sledoval, počas celého dňa. Vážim si všetky vyjadrenia, ktoré ocenili prácu a výsledky aktuálneho manažmentu RTVS. Rovnako ďakujem za prejavenú dôveru a za to, že môžem v druhom kole spolu s mojím tímom ešte zabojovať. Ďakujem všetkým za podporu,“ povedal pre agentúru SITA po dnešnom hlasovaní generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.

Kto by sa mal podľa vás stať novým riaditeľom RTVS?

Táto anketa už bola ukončená
84%
16%

Poslanci nového šéfa spojeného verejnoprávneho média vyberali v tajnom hlasovaní spomedzi ôsmich kandidátov.

Kandidátmi okrem uvedenej dvojice boli Peter Abrahám (0 hlasov), Richard Dírer (0 hlasov), Fedor Flašík (0 hlasov), Michal Ruttkay (5 hlasov), Zuzana Ťapáková (1 hlas) a Stanislav Velitzky (0 hlasov). Oficiálne výsledky volieb oznámil v rokovacej sále poslanec Martin Klus.

O tom, že hlasovanie bude tajné, rozhodli dopoludnia, keď za tajnú voľbu z prítomných 137 poslancov zahlasovalo 79 zákonodarcov a jeden poslanec sa zdržal.

Keďže v prvom kole voľby poslanci nového šéfa RTVS nezvolili, uskutoční sa druhé kolo hlasovania na budúci týždeň, nie však vo štvrtok 22. júna, ako sa zamýšľalo pôvodne, ale už v utorok 20. júna a hlasovať sa bude o 11:00. Do 2. kola voľby postúpili dvaja kandidáti, ktorí získali najvyšší počet hlasov.

Viskupič vypichol kvalitné projekty

Tajnému hlasovaniu vo štvrtok ráno v rokovacej sále parlamentu predchádzala rozprava o riaditeľovi RTVS. Spomedzi poslancov v takmer prázdnej sále vystúpili písomne prihlásení poslanci NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a Viera Dubačová (nezaradená).

Podľa Viskupiča kvalitné projekty spomedzi kandidátov na šéfa RTVS predložili Václav Mika, Michal Ruttkay a Richard Dírer. Podľa Viskupiča by nový generálny riaditeľ RTVS mal venovať viac pozornosti aj programom pre deti a mládež.

Podľa neho je problém, že budúci šéf zatiaľ nevie, ako bude RTVS financovaná, keďže veľkú časť rozpočtu verejnoprávneho média tvorí Zmluva so štátom.

Jej výška závisí od rokovaní šéfa RTVS s ministrom kultúry a ministrom financií. Viskupič dodal, že žiadny novozvolený generálny riaditeľ RTVS by nemal zasahovať do spravodajstva a publicistiky RTVS. „Sú iné kontrolné mechanizmy a orgány dozoru,“ uviedol.

Šebej varoval pre zvolením Rezníka

Dubačová voľbu séfa RTVS považuje za veľmi dôležitú, pretože podľa nej sa verejnoprávne médiá stávajú veľmi dôležitými v čase informačných vojen.

V sále sa k slovu prihlásil aj koaličný poslanec za Most-Híd František Šebej, podľa ktorého verejnoprávne médiá majú byť hradbou k vlnám dezinformácií. Vyhlásil, že favoritom voľby je muž, ktorý uzavrel zmluvu s ruskou agentúrou Sputnik.

Varoval tak pred zvolením súčasného šéfa TASR Jaroslava Rezníka. „To nie je normálna agentúra, ale agentúra podliehajúca ruskej tajnej službe. Rusko investuje veľké peniaze do rozbíjania nášho zdravého rozumu. Zvažujte, koho budeme voliť,“ skonštatoval dopoludnia Šebej.

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) si politici vládnych strán robia zálusk na ovládnutie RTVS. „Občania si za svoje peniaze zaslúžia kvalitné spravodajstvo, kvalitný program. To však nie je možné, keď sa vždy vymení celý manažment,“ uviedla.

V rozprave dnes ráno posledný vystúpil poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD). „Dúfam, že nový riaditeľ bude zvolený a dúfam, že bude pokračovať vo všetkom dobrom, čo ten súčasný urobil,“ skonštatoval.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan JarjabekFrantišek ŠebejJaroslav RezníkJozef ViskupičMartin KlusVáclav MikaViera DubačováZuzana Ťapáková
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyRTVS Rozhlas a televízia Slovenska