POPRAD 24. marca (WEBNOVINY) – Na železničnej stanici v Poprade sa v nedeľu uskutočnila pietna spomienka na prvý transport Židov do koncentračných táborov z územia Slovenska v období druhej svetovej vojny.
Pred 71 rokmi, 25. marca 1942, odišiel z Popradu prvý transport s tisíckou židovských dievčat a žien do koncentračného tábora v Osvienčime.
„Pre mňa a asi aj pre všetkých je to veľmi dôležitý moment. Je treba neustále pripomínanie tých chvíľ, ktoré poznačili históriu Slovenska, veľmi tragicky poznačili jeho obyvateľov, a pripomínať si túto udalosť znamená vyvarovať sa toho, urobiť ešte raz to, čo sa už stalo,“ uviedol riaditeľ Múzea židovskej kultúry Pavol Mešťan.
Súčasťou nedeľňajšej spomienky na prvý transport Židov do koncentračných táborov bola vernisáž diel slovenskej autorky žijúcej v Izraeli Kataríny Krajčovičovej „Návrat k prameňom“ v Tatranskej galérii v Poprade.
Obrazom: Pietna spomienka 71. výročia transportu Židov
Pietne spomienky na prvý transport sa v Poprade konajú od roku 1999. V roku 2002 odhalili v Poprade pamätnú tabuľu. Tá je umiestnená na železničnom nástupišti, na mieste bývalej popradskej železničnej stanice, odkiaľ odišiel prvý transport so židovskými ženami a dievčatami do koncentračného tábora v Osvienčime.
V popradských kasárňach bol počas vojny zriadený tábor, kde boli sústreďovaní židovskí obyvatelia z východného Slovenska. V čase od marca do októbra 1942 bolo zo Slovenska transportovaných približne 60 000 obyvateľov židovského pôvodu, z ktorých prežila len hŕstka.