Poľská katolícka cirkev žiada o odpustenie, jej duchovní zneužili v ostatných rokoch stovky detí

Kňaz, cirkev
Vatikán má ako zvrchovaný štát imunitu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V rokoch 2018 až 2020 údajne zneužilo 292 duchovných 368 detí. Vo svojej najnovšej správe o sexuálnom zneužívaní mladistvých to uvádza poľská katolícka cirkev.

Pondelková správa vyšla v čase, keď správy o zneužívaní a nedostatočnej reakcii poľských duchovných lídrov vyšetruje aj Vatikán.

Dáta zo všetkých diecéz

Hlava poľskej katolíckej cirkvi, arcibiskup Wojciech Polak, sa na online konferencii znova ospravedlnil obetiam zneužívania a požiadal ich o odpustenie.

Monsignor Adam Zak, zodpovedný za vyhľadávanie prípadov zneužívania maloletých duchovnými a prevenciu proti ním, zase zdôraznil potrebu väčšej informovanosti a prevencie, pretože počet nedávnych hlásení je stále vysoký.

Prvá správa cirkvi za roky 1990 – 2018 spomenula 382 duchovných, ktorí údajne zneužili 625 maloletých. Mená 42 duchovných sa objavili aj v najnovšej správe, ktorú zostavil cirkevný štatistický úrad z dát zo všetkých diecéz.

Vatikán trestal

Vatikán nedávno potrestal niektorých poľských biskupov a arcibiskupov za nedbanlivosť pri riešení takýchto prípadov a zakázal im náboženské aj laické obrady.

Svätá stolica tiež vyšetruje správy o nedbanlivosti niekdajšieho krakovského arcibiskupa, kardinála Stanislawa Dziwisza, ktorý bol tajomník zosnulého pápeža Jána Pavla II.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom