Polovica Slovenska je oranžová a polovica žltá, sú vydané výstrahy pred búrkami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búrka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na piatok výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami a môžu padať aj krúpy. „Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov,“ priblížili meteorológovia.

Búrky môžu byť sprevádzané silným vetrom, ktorý môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrických vedení a ďalších objektoch. „Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie a popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu,“ upozorňuje SHMÚ.

Varovanie druhého stupňa je od 19:00 vydané pre Bratislavský, Trenčiansky, Trnavský aj Nitriansky kraj, tiež pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom a celý Žilinský kraj okrem okresu Liptovský Mikuláš. Ako uviedli meteorológovia, je zvýšená pravdepodobnosť, že v priebehu 30 minút môže padnúť 30 až 50 mm zrážok a nárazy vetra môžu dosiahnuť 70 až 110 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa platí od desiatej hodiny večer pre Košický aj Prešovský kraj, tiež pre okresy Brezno, Detva, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš a Liptovský Mikuláš. „Je zvýšená  pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 km/h a s krúpami,“ uvádza SHMÚ na svojom webe.

Výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami vydané na piatok 21. júna 2024
Výstrahy prvého (žltá farba) a druhého stupňa (oranžová farba) pred búrkami vydané na piatok 21. júna 2024. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať