Kde sa v sobotu očakávajú búrky? Polovica Slovenska je oranžová a platí aj „žltá“ výstraha

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Búrka, blesk
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred búrkami aj v sobotu. Výstraha neplatí len pre Bratislavský aj Trnavský kraj a okresy Myjava a Nové Mesto nad Váhom.

Varovanie druhého stupňa platí do 22:00 v Košickom aj Prešovskom kraji a tiež v okresoch Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Ako uvádzajú meteorológovia, v týchto oblastiach Slovenska je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 mm v priebehu 30 minút s nárazmi vetra 70 až 110 kilometrov za hodinu a s krúpami.

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt a silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrických vedení a ďalších objektoch,“ upozorňuje SHMÚ.

Žltá výstraha prvého stupňa je vydaná do 18:00 v Nitrianskom aj Žilinskom kraji a v okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Detva, Krupina, Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom. Tiež platí pre celý Trenčiansky kraj okrem okresov Myjava a Nové Mesto nad Váhom. „Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 mm v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ priblížili meteorológovia.

Výstrahy prvého a druhého stupňa pred búrkami vydané na sobotu 22. júna 2024
Výstrahy prvého (žltá farba) a druhého stupňa (oranžová farba) pred búrkami vydané na sobotu 22. júna 2024. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať