Politici si pripomínajú výročie SNP, Matovič je hrdý na našich predkov (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SNP: Oslavy 77. výročia
Priami účastníci SNP počas vystúpenia v rámci osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
  • aktualizované 29. augusta o 18:36

Slováci ukázali, že hrdosť, odvaha a ľudskosť sú viac, ako pôžitky z kolaborácie s nacistickým Nemeckom. Uviedol to líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a minister financií SR Igor Matovič na pietnom akte v Bratislave vo svojom príhovore veteránom SNP.

Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽaNO v tlačovej správe informoval, že význam odkazu SNP si predstavitelia hnutia dôstojne pripomínajú na viacerých miestach Slovenska.

SNP symbolicky trvá

Matovič poukázal na to, že národ formuje svoj charakter práve v kritických situáciách. „Som hrdý na našich predkov, ktorí nám pripomenuli, že dôstojným národom sme vtedy, ak sa vieme s rovným chrbtom postaviť potupe a zlu, a to aj s nasadením vlastných životov,“ povedal.

Praje všetkým, aby nikdy nezabudli na to, čo sa stalo a aby nikdy nezabudli, že SNP symbolicky naďalej trvá. Vysvetlil, že každý jeden deň sa bojuje o charakter, slobodu a o to, aby aj do budúcna Slováci mohli zostať dôstojným národom.

Najlepšia tradícia Slovákov

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš vyhlásil, že SNP predstavuje najlepšiu tradíciu Slovákov v odpore voči nenávistnej a extrémistickej ideológii.

Vďaka statočnosti bežných ľudí v oných kritických časoch mohlo Slovensko na konci vojny hrdo stáť na strane víťazov,“ dodal.

Finančný príspevok

Parlament 22. júna žijúcim účastníkom národného boja za oslobodenie schválil mimoriadne jednorazové zvýšenie finančného príspevku o 630 eur.

Zákon do parlamentu predkladal predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa. Príspevok je hradený z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry SR.

Toto je to najmenej, čo pre našich hrdinov môžeme urobiť. Na rozdiel od bývalej vlády, ktorá im len sľubovala, my reálne konáme,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Ministerstvo kultúry dalo 250-tisíc eur

Ministerstvo kultúry SR tento rok prispelo vojnovým veteránom a hrdinom povstania sumou 250-tisíc eur. Uviedla to šéfka rezortu Natália Milanová (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti. Pri príležitosti 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) sa poďakovala všetkým, ktorí neváhali riskovať či obetovať svoj život pre slobodu, ľudskosť a demokraciu.

Milanová označila SNP za priamy odpor proti neľudským praktikám nacistického režimu. Podotkla, že toto povstanie posunulo Slovensko na stranu víťazných krajín druhej svetovej vojny.

„Nič z toho by nebolo možné bez ľudí – mužov a žien – ktorí bez ohľadu na riziko straty života seba a svojich blízkych povstali proti zvrátenému režimu, lebo to považovali za správne a jediné riešenie. V dnes už takmer nepredstaviteľne ťažkých podmienkach, bez jedla, či spánku bojovali, aby sme sa dnes mohli mať lepšie,“ napísala. Podľa nej sa Slovensko má neporovnateľne lepšie aj vďaka hrdinom SNP.

Odkaz odvahy a odhodlanosti

Odkaz odvahy a odhodlanosti bojovať za ideály je potrebné odovzdávať ďalším generáciám. Predsedníčka strany Za ľudí a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová to uviedla pri príležitosti 77. výročia SNP, ktoré si Slovensko pripomína práve v nedeľu. Jej vyjadrenie poskytlo tlačové oddelenie strany.

Remišová považuje SNP za výrazný medzník v slovenskej histórií. Je podľa nej príbehom odvahy, solidarity a statočnosti.

Tisíce ľudí sa postavili zločinnému režimu a za ideál slobody dokázali položiť život. Aj súčasné udalosti vo svete nám ukazujú, aká krehká je sloboda a ako ľahko o ňu národ môže prísť. Preto tento odkaz odvahy a odhodlanosti bojovať za ideály treba odovzdávať ďalším generáciám, aby nezabudli, že za slobodu a svojbytnosť národa sa oplatí bojovať,“ povedala.

Príhovor prezidentky

Odhodlanie a odvaha prejavená v auguste 1944 môže slúžiť ako základná mierka, podľa ktorej možno hodnotiť aj svoje vlastné postoje a činy. Vo svojom príhovore to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová pri oslavách 77. výročia Slovenského národného povstania, ktoré si dnes Slovensko pripomína.

Označila ho za jeden zo slovenských najvýznamnejší štátnych sviatkov, lebo ním Slováci aj svetu hovoria, čím sú a čím chcú byť, k čomu sa bytostne hlásia.

Veteránom povedala, že pred viac ako trištvrte storočím podstúpili obrovské osobné riziko, aby sa v rozhodujúcej historickej chvíli postavili na správnu stranu dejín, a to na stranu humanity, demokracie a ľudskej dôstojnosti. Podotkla, že za ich postoj mohli zaplatiť najvyššiu cenu nielen oni, ale aj ich najbližší.

Vaše odhodlanie a vaša odvaha, ktorú ste prejavili v auguste 1944, nám ostatným môžu slúžiť ako základná mierka, vďaka ktorej môžeme hodnotiť aj svoje vlastné postoje a činy. Vďaka vášmu príkladu sa môžeme samých seba pýtať, či by sme na vašom mieste konali rovnako statočne a odvážne,“ vyjadrila sa Čaputová.

SNP: Oslavy 77. výročia
Prezidentka SR Zuzana Čaputová (v popredí vľavo) počas pietneho aktu kladenia vencov v rámci osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: archívne, SITA/Peter Rusko.

Hrdinstvo vojakov

Vôľa vojakov, dôstojníkov a partizánov brániť svoju vlasť boli rozhodujúce pri tom, že ozbrojený boj proti okupácii neskončil za tri dni. Vo svojom príhovore na oslavách 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) to uviedol predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

Podľa neho táto odhodlanosť umožnila stabilizovať obranu oslobodeného územia, na ktorom sa mohli etablovať politické orgány povstania – Slovenská národná rada a zbor povereníkov. Dodal, že hrdinstvo vojakov povstaleckej armády by malo byť príkladom hodným nasledovania aj pre dnešnú mladú generáciu.

Mier vykúpený krvou

Podotkol, že tá by si mala byť vedomá, že jej dnešný pokojný a mierový život bol v minulosti vykúpený krvou a utrpením tých, ktorí sa odhodlali brániť vlasť a jej slobodu.

Mier a demokracia nie sú samozrejmosťou. Vo svojom príhovore to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na oslavách 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP).

Podľa neho má boj za slobodu vždy zmysel, aj keď to neznamená, že bude aj posledný. Vo svojom príhovore vyzdvihol úlohu účastníkov SNP a poďakoval sa im s tým, že Slováci na nich môžu byť právom hrdí.

Heger podotkol, že účastníci povstania ovplyvnili slovenskú históriu a postavili Slovensko na správnu stranu. Svojimi činmi ukázali, že na Slovensku je ctená hodnota slobody, spravodlivosti, ľudskej dôstojnosti a demokracie. Verí, že občania Slovenska sa navždy postavili proti fašizmu a nacizmu a jasne povedali, že ho v krajine nechcú.

Dodržiavanie práv

Slovenské národné povstanie (SNP) pripomína, že dodržiavanie ľudských práv nebolo vždy samozrejmé a automaticky garantované. Vo svojom profile na sociálnej sieti pri príležitosti 77. výročia SNP to konštatovala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Rešpekt k ľudským právam bol podľa nej v histórii mnohokrát tvrdo vybojovaný. Dodala, že ľuďom, ktorí sa na ňom podieľali, patrí hlboká úcta a vďaka za to, že sa postavili na stranu boja za oslobodenie.

Patakyová upozornila, že by sa nemalo zabudnúť na kruté udalosti, ktoré sa odohrali počas druhej svetovej vojny a pre ktoré boli viaceré menšiny, etnické, národnostné a iné skupiny prenasledované, väznené a v mnohých prípadoch aj zbavené života.

SNP: Oslavy 77. výročia
Prelet vrtuľmíkom pred začatím osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: SITA/Peter Rusko

Pomáhali aj utečenci

Medzi účastníkmi Slovenského národného povstania (SNP) sa mimo iných vyskytli aj Rusi, ktorí po boľševickej revolúcii v Rusku našli nový domov v Československu.

Ako pre agentúru SITA uviedol historik Stanislav Chytka, príkladom bol partizán Jegorovovej brigády (neskoršej Prvej československej partizánskej brigády J. V. Stalina) Dimitrij Alexejevič Venerovský, ktorý v povstaní padol 27. októbra 1944, dva dni po svojich 41. narodeninách. Menovaný patril medzi asi 30-tisíc ruských utečencov, ktorých medzivojnová ČSR prijala.

Kaukazského rodáka podľa historika na prelome rokov 1920 až 1921 rodina z obáv pred represáliami zo strany sovietskej moci poslala do emigrácie.

Evidujú stovky žijúcich

Ministerstvo obrany SR (MO SR) eviduje celkovo 315 žijúcich účastníkov národného boja za oslobodenie. Z nich má 45 osôb na základe žiadosti priznané postavenie vojnového veterána. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Dodala, že hrdinský odkaz bojovníkov Slovenského národného povstania (SNP) si dnes v Banskej Bystrici pripomenuli aj najvyšší predstavitelia rezortu obrany – minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), štátny tajomník Marian Majer a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. Naď si 77. výročie SNP pripomenie aj tichým kladením vencov v obci Žemberovce (okres Levice).

Naď podotkol, že v slovenských a aj v európskych dejinách protifašistického odporu je SNP zapísané ako dôležitý a neprehliadnuteľný historický fakt.

Ministerstvo spravodlivosti

Význam Slovenského národného povstania (SNP) je v tom, že slovenský národ sa ním zásadne a jasne dištancoval od fašizmu. Uviedlo to Ministerstvo spravodlivosti SR vo svojom profile na sociálnej sieti pri príležitosti 77. výročia SNP.

Jeho ľudský význam vidí v tom, že pri ohrození spravodlivosti, demokracie a slobody Slováci odmietli mlčať a boli ochotní obetovať v boji proti fašistickému režimu vlastné životy.

Podľa neho sa 29. augusta 1944 začala jedna z najvýznamnejších udalostí novodobých dejín Slovenska. Uzavrelo, že nezabudnú na to, čo vybojovali účastníci SNP.

SNP: Oslavy 77. výročia
Premiér SR Eduard Heger v príhovore počas osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
SNP: Oslavy 77. výročia
Priamy účastník SNP (v popredí) počas pietneho aktu kladenia vencov v rámci osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
SNP: Oslavy 77. výročia
Účastníci počas osláv 77. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 29. august 2021. Foto: SITA/Peter Rusko
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičJaroslav NaďJuraj KrúpaMária PatakyováMichal ŠipošPeter DojčanVeronika RemišováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMK Ministerstvo kultúry SRMO Ministerstvo obrany SRMS Ministerstvo spravodlivosti SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiZa ľudí