V procese s „hrobárom“ súd vypočúva znalcov, ktorí sa vyjadrovali ku kostrovým pozostatkom

SÚDY: Neverejné zasadnutie s Lehelom H.
Bývalý člen dunajskostredskej mafie Sátorovcov Lehel Horváth (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 4. októbra 12:22

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie s „hrobárom“ zločineckej skupiny sátorovcom Lehelom H. Konkrétne v pondelok súd vypočúva dvojicu znalcov. ktorí sa vyjadrovali ku kostrovým pozostatkom objaveným v januári 2019.

Podľa znaleckého posudku nie je možné jednoznačne určiť príčinu smrti osoby, aj keď konštatoval úder tupým predmetom do lebky. Osoba podľa znalcov zomrela pravdepodobne v období rokov 2003 až 2008. Malo by ísť o Csabu K., ktorého smrť sa pripisuje práve obžalovanému.

Obžalovaný predmetný znalecký posudok označil za podvod, keďže podľa neho pozostatky analyzované v posudku nepatria Csabovi K. a požadoval prehrať zábery z pitvy obete. Nesúhlas súdu s jeho požiadavkou ho nahneval, preto predsedníčka senátu prikázala justičnej stráži, aby ho dočasne vyviedla z pojednávacej miestnosti, aby sa upokojil. Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať ďalším znaleckým dokazovaním v utorok 5. októbra.

Obeťami boli biele kone

Lehel H. je stíhaný pre členstvo v zločineckej skupine, päť vrážd a tiež pre krádež 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003. V prípade spomenutej krádeže čelí obžalobe aj Ivan K.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, podľa prokuratúry boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci, konkrétne o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Lehel H. svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov. V procese so skupinou vedenou Zsoltom Nagyom, prezývaným „Čonty“ v minulosti vystupoval ako svedok, pričom sa vyjadril aj k niektorým skutkom, z ktorých je momentálne obžalovaný.

Sátora mal zastreliť na farme

V septembri 2018 napríklad na ŠTS vypovedal o tom, ako pomáhal obžalovaným Františkovi Zakálovi a Kristiánovi Kadárovi usmrtiť zakladateľa skupiny Lajosa Sátora.

Lehel H. vypovedal, že v decembri 2010 Sátora zastrelil na farme v Čótfe on, hoci bolo dohodnuté, že to urobí Kadár. Nahé telo Sátora potom uložili do jamy, ktorú vyhĺbil Lehel H. pomocou bagra. Neskôr z obáv, že by polícia mohla pozostatky Sátora nájsť, telo vykopali a opakovane premiestňovali.

Lehel H. popísal aj vraždu Andora Reisza, ktorého v novembri 2006 zastrelil Sátor v areáli farmy. Telo potom „vytiahli na trojnožku používanú pri zabíjačkách a rozporciovali“. Obžalovaný Kadár podľa svedka zavraždenému odrezal pohlavný úd, pretože mal pomer s jeho ženou.

„Hrobár“ povedal, že „mäkké časti tela pomleli a vysypali do Malého Dunaja“. Veľké kosti a iné časti tela chceli najprv spáliť, ale neskôr ich zakopali na poli za areálom farmy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andor ReiszLajos SátorLehel Horváth
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v Pezinku