Pojednávanie s „Hrobárom“ z gangu sátorovcov zrušili, pred súd sa postaví až vo februári

väznica
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku zrušil štvrtkové hlavné pojednávanie, na ktorom sa mal opätovne zaoberať prípadom Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „Hrobár“ z gangu sátorovcov. Dôvodom je ospravedlnenie obhajcu pre práceneschopnosť. Nový termín pojednávania súd vytýčil na 7. februára.

Súd zrušil odsudzujúci rozsudok

Najvyšší súd SR ešte v septembri zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.

Dôvodom bolo, že sa podľa NS SR Špecializovaný trestný súd nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade.

Viacnásobné obvinenie

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003.

V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Lehelom Horváthom by zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.

Tvrdí, že bol prinútený

Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život, ako sám tvrdil.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andor ReiszLajos SátorLehel Horváth
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku