„Hrobár“ zo skupiny sátorovci dostal doživotný trest, zakopával obete mafiánskeho gangu

SÚDY: Neverejné zasadnutie s Lehelom H.
Bývalý člen dunajskostredskej mafie Sátorovcov Lehel Horváth (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Lehelovi Horváthovi známemu ako „Hrobár“ zo skupiny sátorovci uložil dnes Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku doživotný trest väzenia. Vyhovel tak návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, pričom obžalovanému má tiež prepadnúť majetok. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Majú nahradiť obrovskú škodu

Úrad špeciálnej prokuratúry obžaloval Lehela Horvátha pre členstvo v zločineckej skupine, podiel na piatich vraždách a tiež pre krádež 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003.

V prípade spomenutej krádeže čelil obžalobe aj Ivan K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Lehelom Horváthom by zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.

Samotár na vlastnom cintoríne

Lehel H. po verdikte súdu zatlieskal a pýtal sa členov senátu, koľko peňazí za jeho odsúdenie inkasovali. Následne mal počas zdôvodňovania rozsudku rôzne poznámky. Podľa predsedníčky senátu Pamely Záleskej však bola trestná činnosť v jeho prípade preukázaná. „Bol samotárom na vlastnom súkromnom cintoríne,“ uviedla s poukázaním na jeho prax zakopávania tiel obetí. Skutky pritom podľa nej obžalovaný nepoprel, pred súdom však nepreukázal, že by k nim bol prinútený zo strachu o život, ako sám tvrdil.

Pokiaľ ide o výšku trestu, súd podľa Záleskej nezistil skutočnosti, ktoré by mu umožnili uložiť iný ako úhrnný trest na doživotie v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Trest prepadnutia majetku je zase automaticky ukladaný pri odsúdení za členstvo v zločineckej skupine.

Obeťami boli biele kone

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone. V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci, konkrétne o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Lehel Horváth svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andor ReiszJuraj BugárKristián KadárLajos SátorLehel HorváthZsolt Nagy
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry