Podvodníkov na internete pribúda, dajte si pozor na podozrivé telefonáty či online nákup

Podvodník, podvodníci, telefonovanie, mobil, podvod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Bratislavskí policajti zaznamenali v uplynulých dňoch nárast trestných oznámení v súvislosti s podvodným konaním na internete.

Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Veronika Martiniaková, za jednu noc ich narátali v doteraz rekordnom počte desať.

Telefonáty v angličtine

Polícia v tejto súvislosti upozorňuje na podozrivé podvodné telefonáty. Tie polícii nahlásili v pondelok 19. júla tri osoby. Telefonujúci hovorili v anglickom jazyku.

V jednom z uvedených prípadov mali spomínať spoločnosť Microsoft, v ďalšom prípade žiadal neznámy páchateľ, aby sa žena prihlásila na svoju e-mailovú adresu a stiahla si súbor, ktorý jej pošle. Vo všetkých troch prípadoch osoby bez ďalšieho konania okamžite ukončili telefonát.

Žena prišla o 155 eur

V ďalšom prípade poškodená osoba predávala sušič vlasov online. Následne ju 19. júla kontaktovala osoba, ktorá o spomínaný tovar prejavila záujem.

Neznámy páchateľ jej poslal link, kde si môže vyzdvihnúť peniaze za sušič. Na stránke poškodená osoba dobrovoľne zadala bankové údaje a z účtu jej „odišlo“ 155 eur. Poškodená kartu ihneď zablokovala a zavolala políciu.

Polícia v tejto súvislosti opätovne apeluje na občanov: nedôverujte neznámym osobám, neposkytujte im osobné údaje a nedovoľte im, aby sa pripojili k vašim mobilným či softvérovým zariadeniam,“ uzavrela Martiniaková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Veronika Martiniaková
Firmy a inštitúcie MicrosoftPolicajný zbor v Bratislave