BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Odstrániť problémy pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami v zdravotníckych zariadeniach, pri preprave a pochovávaní by mal vládny návrh zákona o pohrebníctve, ktorý dnes poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania. Predkladateľ zákona, Ministerstvo zdravotníctva SR, sa usiluje riešiť časté a opakované konflikty medzi prevádzkovateľmi pohrebných služieb navzájom, medzi prevádzkovateľmi pohrebných služieb a prevádzkovateľmi pohrebísk ako aj konflikty medzi zdravotníckymi zariadeniami a pohrebnými službami.
Podľa ministerstva sú napríklad nadbytočné prevozy mŕtvych, ktoré boli vyúčtované pozostalým. Ako sa uvádza v dôvodovej správe k právnej norme, v súčasnosti je jedna skupina prevádzkovateľov pohrebných služieb zvýhodnená na úkor inej skupiny živnostníkov poskytujúcich tieto služby. Došlo síce k úspore výdavkov v zdravotníckych zariadeniach, ale zneužívanie takmer monopolného postavenia na trhu prinieslo neprimerané ceny za jednotlivé úkony. Závažnou otázkou je aj súčasné znenie ustanovenia o ochrannom pásme, ktoré neumožňuje stavať žiadne budovy v blízkosti pohrebiska. Návrh umožňuje aj v ochranných pásmach výstavbu budov, ktoré súvisia s prevádzkou pohrebísk a to na zabezpečenie obradov a na zabezpečenie plynulej údržby hrobových miest.
Návrh umožňuje vstup prevádzkovateľom pohrebných služieb na pohrebiská pre vykonanie pohrebných služieb podľa vôle a objednávky obstarávateľa pohrebu. Týmto ustanovením sa splnili požiadavky Protimonopolného úradu SR. Zákon zdôrazňuje právo obstarávateľa pohrebu vybrať si pohrebnú službu. Náklady na uloženie ľudských pozostatkov v zdravotníckom zariadení do 48 hodín od úmrtia budú znášať zdravotnícke zariadenia. Norma tiež mení rozsah odbornej prípravy prevádzkovateľov pohrebných služieb, prevádzkovateľov pohrebísk a prevádzkovateľov krematórií v súlade so zmeneným rozsahom poskytovaných služieb a zavádza nové sankcie. Účinnosť zákona je navrhnutá od 1. januára 2011.
Poslanci do druhého čítania posunuli aj novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Tá by mala znížiť náklady zamestnávateľov v čase finančnej a hospodárskej krízy v súvislosti so zabezpečením pracovnej zdravotnej služby pre všetkých zamestnancov.
SITA