Platí výstraha prvého stupňa pred búrkami, hrozia aj krúpy a na Slovensku je dusno

Blesk
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Vo štvrtok je na Slovensku oblačno až zamračené a dusno. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe.

Najvyššia denná teplota sa vyšplhá na 20 až 25 stupňov Celzia. Na Gemeri, Šariši, Zemplíne a v Above vystúpi na 26 do 30 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov sa bude pohybovať v okolí 14 stupňov Celzia.

Meteorológovia predpokladajú zrážky do 15, pri búrkach ojedinele okolo 30 milimetrov. Zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov v priebehu 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami hrozí na celom Slovensku, platí aj výstraha prvého stupňa.

„Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov, podjazdov a pod.),“ informuje SHMÚ.

Fúka slabý premenlivý, popoludní postupne severozápadný vietor s rýchlosťou 5 až 30 kilometrov za hodinu, ktorý pri búrkach zosilnie. Vietor môže podľa meteorológov spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch, objektoch (lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov a pod.). Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie.

Búrky, výstraha, štvrtok
Výstraha prvého stupňa pred búrkami je vo štvrtok vydaná pre celé Slovensko. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom