Plat primátorky Turčanovej bude vyšší o 36 percent, za návrh hlasovali aj smeráci

Andrea Turčanová
Primátorka Prešova Andrea Turčanová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

PREŠOV 4. apríla (WebNoviny.sk) – Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová bude od 1. mája poberať plat 4 877 eur. Zvýšenie platu jej odsúhlasili mestskí poslanci v stredu na návrh poslankyne Zuzany Bednárovej.

Zarobí o stovky eur viac

Doterajší plat primátorky vychádzal ešte z priemernej mzdy v národnom hospodárstve z roku 2017, keď bol zvýšený o 17,56 percenta a bol 3 972 eur.

Zo zákona je pritom možné jeho zvýšenie o maximálne 60 percent. Bednárová navrhla zvýšiť základnú mzdu primátorky o 36 percent na 4 877 eur.

Andrea Turčanová pôsobí vo funkcii primátorky mesta Prešov druhé volebné obdobie, svoju prácu vykonáva svedomite. Pri zohľadnení jej pracovného nasadenia, výsledkov jej práce a aj v porovnaní s príjmami primátorov iných krajských miest je jej plat v súčasnosti neadekvátne nízky,“ zdôvodnila v návrhu Bednárová, ktorá to doložila aj tabuľkou s porovnaním súčasných platov krajských primátorov.

Prešovská primátorka mala podľa nej druhý najnižší príjem po primátorovi Žiliny. Zvýšením sa platovo dostala pred primátora Trenčína. Ostatní krajskí primátori majú plat presahujúci 5 000 eur.

Za návrh hlasoval aj SMER-SD

Za návrh hlasovalo 23 poslancov, jeden hlasoval proti a traja nehlasovali. Za návrh hlasoval aj opozičný klub Smer-SD, Most-Híd a nezávislí poslanci.

Jeho predseda Juraj Hudáč to zdôvodnil tým, že hoci v predchádzajúcom období takýto návrh, ešte v inom zložení, nepodporili, po voľbách je komunikácia medzi klubom a primátorkou na veľmi dobrej úrovni.

Nechceme, aby naša primátorka mala plat na úrovni ľudnatejších obcí. Chceme ale upozorniť, že poslanci mestského zastupiteľstva nie sú prekážkou miestnej samospráve, ale jej najdôležitejšou súčasťou. Preto budem rád, keď to tak bude vnímať aj mesto,“ dodal Hudáč. Turčanová v čase schválenia zvýšenia platu už nebola na rokovaní zastupiteľstva, ospravedlnila sa pre účasť na rokovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea Turčanová
Firmy a inštitúcie SMER-SD