Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 2. februára 14:50

MARIBOR 2. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová si nepripísala na svoje konto 23. pódiové umiestnenie v pretekoch Svetového pohára. V sobotňajšom slalome v slovinskom Maribore skončila Vlhová na piatom mieste.

Z prvenstva sa tešila Mikaela Shiffrinová, ktorá opäť ukázala svoju extratriedu a aj v nezvyčajne teplom počasí s 8 °C na štarte a 12 °C v cieli na svahu Radvanje deklasovala konkurenciu. Druhá skončila s odstupom 77 stotín sekundy Švédka Anna Sweenová-Larssonová, tretie miesto si vybojovala Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,15).

Shiffrinová dosiahla 56. víťazstvo

Fenomenálna Američanka celkovo už má 56 víťazstiev v pretekoch o krištáľové glóbusy. V historickom rebríčku úspešnosti predstihla Švajčiarku Vreni Schneiderovú a usadila sa sama na tretej priečke. Na čele je ďalšia Američanka Lindsey Vonnová s 82 prvenstvami, druhé miesto patrí rakúskej legende Annemarie Moserovej-Pröllovej so 62 víťazstvami.

„V špeciálnych podmienkach to bol obrovský boj, vôbec to nebolo jednoduché. V druhej jazde som sa snažila pridávať rýchlosť, ale zároveň byť aj obozretná. Skúšala som ísť vo vyjazdených stopách a príliš neriskovať. Zatiaľ neviem naisto, koľko disciplín absolvujem na majstrovstvách sveta. Zrejme super G, obrovský slalom, slalom a možno aj kombináciu,“ uviedla v prvej reakcii víťazka Shiffrinová aj na športovom webe laola1.at.

Vlhová bola druhá po prvom kole

Vlhová v prvej jazde zaostala o jednu sekundu za americkou líderkou a olympijskou víťazkou v tejto disciplíne zo Soči 2014 Shiffrinovou.

Slovenka so šestkou na hrudi nezačala dobre a hneď na prvom medzičase mala v porovnaní so Shiffrinovou o 57 stotín sekundy horší čas. Na druhom medzičase jej odstup na líderku narástol na 94 stotín sekundy a v dolnej časti zaostala ešte o šesť stotín.

„Moja jazda nebola úplne ideálna. Od začiatku som šla skôr na krásu ako na rýchlosť. Už na prvom medzičase som ‚schytala veľa‘. Potom som sa snažila dostať do rytmu a púšťať lyže. Je to druhé miesto, ale sekunda je veľa. Uvidíme, aké to bude v druhom kole. Bude to boj, pretože je strašne teplo a trať je úplne iná ako včera. V druhom kole pôjdem ako predposledná a trať bude poriadne rozbitá. Ja keď nechytím rytmus v úvode, potom sa to ťahá. Myslím si, že dole som už možno bola narovnako s Mikaelou,“ uviedla Petra Vlhová pre slovenské médiá akreditované v Maribore po 1. kole.

Rozbitá trať v druhom kole

V druhom kole už na značne rozbitej trati Vlhová nechytila správny rytmus a od prvého medzičasu začala zaostávať za líderskou pozíciou.

Napokon, ako sa neskôr ukázalo, Vlhovej v cieli chýbalo 55 stotín sekundy na tretie miesto Švajčiarky Holdenerovej. V druhom kole dosiahla Slovenka až dvadsiaty ôsmy najlepší čas, Shiffrinovej stačil na víťazstvo aj osemnásty čas.

„Pozerám sa na to s nadhľadom, že dnes to nevyšlo na pódium. Tá šnúra bola neskutočná, verím, že to ľudia pochopia. Nevidím v piatom mieste problém, Petra má na to nárok. Sme v pohode a máme pred sebou ďalšiu výzvu – majstrovstvá sveta v Aare,“ uviedol Igor Vlha, otec Petry Vlhovej, pre slovenské médiá v Maribore.

Deviaty slalom v tejto sezóne

Slalom v Maribore bol v poradí deviaty z dvanástich ženských podujatí tohto druhu vrátane paralelnej verzie v sezóne Svetového pohára 2018/2019.

V siedmich sa z triumfu tešila Američanka (Levi, KillingtonSt. Moritz, Courchevel, Semmering, Záhreb a Maribor). Vlhová bola za Američankou vždy druhá a triumfovala v tom predchádzajúcom vo Flachau a z prvenstva sa tešila aj v Oslo. Bez pódiového umiestnenia bola len v sobotu v Maribore.

Vlhová v Maribore už v piatok spoločne so Shiffrinovou zvíťazila v obrovskom slalome, keďže obe dosiahli rovnaký čas.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní

• Maribor (Slovin.)

Slalom (1. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 50,05 s, 2. Petra Vlhová (SR) +1,00, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,06, 4. Frida Hansdotterová (obe Švéd.) +1,57, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,79, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,90

Slalom (1 + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:42,60 min (50,05 s + 52,55), 2. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +0,77 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,15, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,34, 5. Petra Vlhová (SR) +1,70, 6. Bernadette Schildová (Rak.) +2,11.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 26 z 37 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1694 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 1043, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 747, 4. Nicole Schmidhoferová (Rak.) 617, 5. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 589, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 509.

Poradie SP v hodnotení slalomu (po 9 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 860 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 725, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 485, 4. Frida Hansdotterová 348, 5. Anna Swennová-Larssonová (obe Švéd.) 336, 6. Katharina Liensbergerová (Rak.) 285.

Mikaela Shiffrinová, slalom Svetového pohára, Maribor
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová počas prvého kola slalomu Svetového pohára v slovinskom Maribor. Maribor, 2. február 2019. Foto: archívne, SITA/AP.

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom