Vlhová bola v prvom kole rýchlejšia ako Shiffrinová, ale nakoniec skončila v Killingtone mimo pódia

Petra Vlhová, obrovský slalom, Killington
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas prvého kola obrovského slalomu v americkom Killingtone. Killington, 30. november 2019. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 30. november 20:53

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní pokračoval v sobotu obrovským slalomom v americkom Killingtone. Na štarte nechýbala ani Petra Vlhová, ktorá obsadila šieste miesto.

Vlhová, po úvodnom kole druhá, zaostala o 0,65 s za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou. Tá dosiahla celkový čas 1:38,19 min. Hneď za 23-ročnou rodáčkou z Cunea, pre ktorú je to najlepšie umiestnenie na pretekoch SP, skončila ďalšia Talianka a vlaňajšia víťazka obrovského slalomu v Killingtone Federica Brignoneová (+0,26 s). Tretia bola domáca obhajkyňa veľkého glóbusu Mikaela Shiffrinová (+0,29).

„Som nadšená. Splnil sa mi sen a ešte si poriadne neuvedomujem, čo sa stalo. Keď som došla do cieľa a zbadala svietiť zelené svetlo, vedela som, že sa zrodilo moje prvé víťazstvo. Bola som trochu nervózna, ale po celý čas som sa snažila zostať sústredená,“ povedala podľa webu laola1.at víťazka Bassinová.

Vlhová v samom úvode tejto sezóny skončila v obrovskom slalome v rakúskom Söldene na 14. priečke, minulotýždňový slalom vo fínskom Levi nedokončila. „Sme stále iba na začiatku sezóny. Ďalší obrovský slalom bude až v decembri (vo francúzskom Courcheveli, pozn.) a Petra má dostatok času, aby dovtedy urobila ďalší krok vpred,“ povedala expertka RTVS a bývalá slovenská reprezentantka Veronika Velez-Zuzulová.

Vlhová sa v Killingtone predstavila aj v predchádzajúcich troch rokoch, odkedy Svetový pohár prvýkrát zavítal do tohto zimného strediska v americkom štáte Vermont. Ambiciózna Liptáčka už na miestnych svahoch dosiahla dve druhé a jedno piate miesto v slalome, v obrovskom slalome to zatiaľ najvyššie dotiahla vlani na siedmu priečku.

V nedeľu je v Killingtone na programe slalom – prvé kolo štartuje o 15.45 SEČ a druhé je na programe o siedmej večer nášho času.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní 2019/2020

• Killington – obrovský slalom

1. kolo: 1. Marta Bassinová (Tal.) 49,05 s, 2. Petra Vlhová (SR) +0,23 s, 3. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,29, 4. Tessa Worleyová (Fr.) +0,35, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,41, 6. Viktoria Rebensburgová (Nem.) +0,45, 7. Federica Brignoneová (Tal.) +0,59, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,64, 9. Meta Hrovatová (Chorv.) +0,70, 10. Eva-Maria Bremová (Rak.) +0,82

Celkové poradie (1. kolo +2. kolo): 1. Marta Bassinová (Tal.) 1:38,19 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,26 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,29, 4. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,31, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +0,50, 6. Petra Vlhová (SR) +0,65

Poradie vo Svetovom pohári (po 3 zo 41 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 240 bodov, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) 128, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 125,… 10. Petra Vlhová (SR) 58

Poradie v obrovskom slalome žien (po 2 z 9 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 140 bodov, 2. Federica Brignoneová (Tal.) 125, 3. Marta Bassinová (Tal.) 122, … 8. Petra Vlhová (SR) 58

3. miesto – Levi (Fín., 12. 11. 2016), slalom
3. miesto – Štokholm (Švéd., 30. 1. 2018), mestské preteky, resp. paralelný slalom