Skvelá Vlhová získala druhú striebornú medailu na MS v zjazdovom lyžovaní 2021, je vicemajsterkou sveta v slalome (foto)

Petra Vlhová, MS v zjazdovom lyžovaní, slalom, Cortina d'Ampezzo
Slovenská reprezentantka Petra Vlhová. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 20. februára 16:16

Slovenská reprezentantka Petra Vlhová získala v sobotu na svetovom šampionáte v zjazdovom lyžovaní striebornú medailu v slalome.

Majsterkou sveta sa stala Rakúšanka Katharina Liensbergerová a bronz si po štyroch víťazstvách v najtočivejšej disciplíne na predchádzajúcich svetových šampionátoch vybojovala Američanka Mikaela Shiffrinová.

Liptáčka Vlhová rozšírila svoju zbierku zo svetových šampionátov už na šesť cenných kovov. Po striebre z tímovej súťaže v St. Moritzi 2017 a medailovom komplete z Aare 2019 pridala v Cortine d’Ampezzo 2021 dve striebra z kombinácie a slalomu.

„Dnes bola Katharina jednoducho príliš silná. Boli to pre mňa dobré majstrovstvá sveta, ale nie až úplne dosť dobré. Dve medaily sú fajn, a preto odchádzam domov z Cortiny spokojná. Vo Svetovom pohári ma čaká veľmi náročný posledný mesiac. Najmä situácia v slalome je veľmi napínavá, bude to ešte tesné,“ uviedla v prvej reakcii Vlhová na webe laola1.at.

Vlhová stratila na víťazku sekundu

Vlhová útočila z druhého miesta po 1. kole, ale napokon na Liensbergerovú nemala nárok. V súčte oboch kôl ju 23-ročná Rakúšanka zdolala o celú sekundu. Liensbergerová bola najrýchlejšia v oboch kolách sobotňajších pretekov a tretiu Shiffrinovú prevýšila o takmer dve sekundy.

Viac o téme: MS v zjazdovom lyžovaní 2021

„Neuveriteľný pocit, dochádzajú mi slová. Keď niečo veľmi chcete, pridá sa k tomu celý vesmír a napokon to dosiahnete. Táto medaila je tvrdá práca mnohých ľudí okolo mňa, za čo im všetkým veľmi pekne ďakujem,“ uviedla Liensbergerová v prvej televíznej reakcii.

Shiffrinová napokon nezveľadila svoju úžasnú slalomovú bilanciu na majstrovstvách sveta a po štyroch tituloch zo Schladmingu 2013, Vailu 2015, St. Moritzu 2017 a Aare 2019 v Cortine piate víťazstvo v najtočivejšej disciplíne nepridala.

Znamená to, že v celej histórii svetových šampionátov stále je len jediná pretekárka, ktorá vyhrala v jednej disciplíne päťkrát. Je ňou nemecká legenda Christl Cranzová, v „lyžiarskom praveku“ v rokoch 1934 – 1939 päťkrát dominovala v kombinácii. Cranzová je s 12 medailami z MS zároveň stále najúspešnejšia zjazdová lyžiarka histórie.

Shiffrinová sa jej s 11 medailami už výrazne priblížila, ale na jej prekonanie si bude musieť počkať minimálne dva roky. Viac medailí z MS ako Shiffrinová má okrem Cranzovej (15) aj Švédka Anja Pärsonová (13). Na úrovni 25-ročnej Američanky je s 11 medailami Francúzka Marielle Goitschellová.

V prvom kole veľa prekvapení

Ženský slalom na málo známom, ale poriadne strmom svahu Druscié priniesol už v prvom kole množstvo prekvapení.

Obhajkyňa bronzu Vlhová sa objavila na trati ako druhá a horná časť sa jej nevydarila podľa predstáv. Na druhom medzičase bola pozadu za Rakúšankou Liensbergerovou o 47 stotín sekundy, ale v strednej časti trate zrýchlila a manko skresala na 24 stotín. V cieli to boli tri desatiny sekundy, čo vzhľadom na ďalšie jazdy favoritiek vôbec nebolo veľa.

MS 2021 v Cortine d’Ampezzo (Tal.) striebro v slalome

Šokujúca bola najmä strata topfavoritky Shiffrinovej, ktorá od roku 2013 nenašla na svetovom šampionáte premožiteľku. Z elitnej pätnástky do cieľa úvodného kola neprišli Švajčiarka Michelle Gissinová a Rakúšanka Katharina Huberová.

Pretekárky s vyššími štartovnými číslami mali problém aj s kvalitou traťou, ktorá nebola taká ľadová ako v predošlých dňoch a výraznejšie sa rozbíjala. Napriek tomu až tri slalomárky s vyššími číslami prenikli do najlepšej desiatky.

Výrazný posun Slokarovej

Shiffrinová sa v 2. kole zlepšila a po svojej jazde sa zaradila na prvé miesto, kde vystriedala veľké slovinské prekvapenie Andreju Slokarovú.

Po prvom kole tretia Švajčiarka Holdenerová sa v druhom kole nezlepšila a napokon pre ňu zostalo nepopulárne štvrté miesto. Piata skončila Slovinka Andrej slokarová, ktorá s číslom 31 po 17. mieste v 1. kole predviedla v tom druhom druhú najlepšiu jazdu.

Vlhová si v druhej jazde postrážila strmú časť svahu a v závere sa ešte snažila zrýchliť. Napokon bol z toho štvrtý čas druhého kola a celkovo druhé miesto.

Liensbergerová však bez väčších problémov odolala tlaku Slovenky a po suverénnej jazde sa tešila z druhej zlatej medaily na MS 2021. Tú prvú vybojovala v paralelnom obrovskom slalome a k tomu pridala aj bronz z obrovského slalomu.

MS v zjazdovom lyžovaní 2021 – slalom (online)

• Cortina d’Ampezzo

1. kolo: 1. Katharina Liensbergerová (Rak.) 48.48 s., 2. PETRA VLHOVÁ (SR) +0,30, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,24, 4. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,30, 5. Ana Buciková (Slo.) +1,39, 6. Camille Rastová (Švaj.) +1,67, 7. Lena Dürrová (Nem.) +1,96, 8. Asa Andová (Jap.) +1,97, 9. Nastasia Noensová (Fra.) +2,02, 10. Emelie Wikströmová (Švéd.) a Chiara Mairová (Rak.) obe +2,03… 43. PETRA HROMCOVÁ (SR) +7,66

• Petra Vlhová mala v prvom kole štartové číslo 2

Celkové poradie (1.+2. kolo): 1. Katharina Liensbergerová (Rak.) 1:39,50 min., 2. PETRA VLHOVÁ (SR) +1,00, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,98, 4. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,34, 5. Andreja Slokarová (Slo.) +2,67, 6. Chiara Mairová (Rak.) +2,75, 7. Kristin Lysdahlová (Nór.) +2,94, 8. Camille Rastová (Švaj.) +3,09, 9. Ana Buciková (Slo.) +3,39, 10. Asa Andová (Jap.) +3,42

• z elitnej tridsiatky druhé kolo nedokončili: A. J. Hurtová (USA), Nina O’Brienová (USA), Erin Mielzynská (Kan.), Mina Fürst Holtmannová (Nór.), Melanie Meillardová (Švaj.)