Obvinený zo zneužívania dievčat v modelingovej agentúre ostane stíhaný na slobode, súd odmietol dovolanie Kolíkovej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Exministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková. Foto: SITA/Jakub Julény

Senát Najvyššieho súdu SR na neverejnom zasadnutí v utorok 14. marca odmietol dovolanie bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej podané proti rozhodnutiu Krajského súdu v Nitre, ktorým bol obvinený Peter R. prepustený z väzby na slobodu s nariadením kontroly technickými prostriedkami.

Ako informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová, súd sa stotožnil s rozhodnutím krajského súdu, ktorý u obvineného zistil existenciu výnimočných okolností prípadu odôvodňujúcich nahradenie väzby miernejšími prostriedkami.

„Najvyšší súd dodáva, že aj v prípade, ak by dovolanie ministerky spravodlivosti bolo dôvodné, návrh na vzatie obvineného do väzby v podobe uvedenej ministerkou spravodlivosti v dovolaní by bol nevykonateľný,“ uviedla hovorkyňa s tým, že dôvodom je absencia uvedenia zákonných náležitostí podľa paragrafu 380 odsek 1 Trestného poriadku, ktorý upravuje kumulatívne podmienky, za ktorých dovolací súd vezme obvineného do väzby.

Danými náležitosťami sú podanie dovolania v neprospech, návrh ministra spravodlivosti na zaistenie obvineného vydaním príkazu na zatknutie, väzobný dôvod podľa paragrafu 71 Trestného poriadku, nevyhnutnosť väzby s ohľadom na závažnosť trestného činu a naliehavosť dôvodov väzby.

Peter R. je podľa medializovaných informácií obžalovaný zo 44 skutkov, kde je 25 poškodených. Ide o mladé dievčatá, ktoré údajne majiteľ modelingovej agentúry sexuálne zneužíval.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra VažanováMária Kolíková
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SR