Pedagóg, ktorý pri výcviku postrelil študentku nebol policajný inštruktor

zbraň, škola
Foto: ilustračné, Getty Images

Pedagóg, ktorý na Akadémii Policajného zboru v Bratislave postrelil študentku, nebol policajný inštruktor ale civilný zamestnanec.

Na zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť to v utorok uviedla rektorka akadémie Lucia Kurilovská. Napriek tomu podľa nej mal právo používať zbraň.

Zbraň môže mať každý člen katedry

Pre Akadémiu Policajného zboru sa vzťahuje nariadenie, na základe ktorého vysokoškolský pedagóg Katedry telesnej výchovy a športu, pod ktorú streľby patrili, môže používať zbrane,“ povedal Kurilovská.

Zbraňami, ktoré spadajú pod katedru, teda podľa nej môže disponovať každý vysokoškolský pedagóg. Konkrétny pedagóg mal pritom podľa nej pôvodne povolenie viesť strelecký krúžok. Doplnila, že keď došlo k zmene vedenia na katedre, povolenie viesť krúžok mu odobrali. „Zbrane mu vydali preto, lebo je člen katedry,“ zdôraznila rektorka.

Ide o skúseného pedagóga

Pedagóga pôvodom z Ruska zhodnotila Kurilovská ako skúseného, pričom na svoju pozíciu sa dostal na základe výberového konania.

Boj s nožom, taktická špeciálna príprava, sebaobrana, aikido – čierny pás štvrtého danu, vysokoškolské vzdelanie, rigorózne konanie,“ citoval Kurilovská zo životopisu pedagóga. Podľa nej zo životopisu nevyplývalo nič, čo by mohlo byť nejakým spôsobom závadové.

Mal štátne občianstvo slovenské aj zbrojný preukaz získaný na Slovensku,“ dodala Kurilovská.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Kurilovská
Firmy a inštitúcie Akadémia Policajného zboru v BratislaveNárodná rada SR