Pavol Rusko ako výstraha. Najskôr úspešný podnikateľ, ktorý sa časom zaplietol s politikou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Rusko
Pavol Rusko. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Niekdajší mediálny magnát Pavol Rusko vymenil slobodu a predtým pobyt na nej s monitorovacím náramkom za múry väzenia. Pobudne v ňom 19 rokov spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom za falšovanie zmeniek TV Markíza.

Ruskov osud zrejme mohol byť iný, keby sa neupol na politiku. Aktívne do nej vstúpil v roku 2001. Dlho v nej neprežil. Len do roku 2006. Ešte počas krátkej politickej kariéry už len klesal k zemi.

Stal sa príkladom úspešného podnikateľa v špecifickej oblasti médií, ktorý sa rozhodol pre politickú kariéru. V nej sa neudržal a ani v podnikaní už následne nevynikol. Skôr naopak.

Senát Najvyššieho súdu SR tento týždeň potvrdil pre Ruska a Kočnera tresty, ktoré obidvom vymeral ešte vlani vo februári Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Kauza sa týkala zmeniek v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Kočner.

Keďže Rusko peniaze nemal, platiť mal americký akcionár CME. Súd sa uznal argumenty, že zmenky sú sfalšované a nepochádzajú z roku 2000.

Aké možnosti má Rusko s Kočnerom

Pavol Rusko bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu po troch štvrtinách odpykania trestu, teda po vyše 14 rokoch. Malo by sa tak stať v roku 2035. Bude mať vtedy 72 rokov. Keďže Kočner je vo väzbe viac ako dva roky, a tá sa mu započítava do dĺžky trestu, tak by mal byť na slobode skôr ako Rusko.

Advokát odsúdených Marek Para po právoplatnom rozsudku avizoval, že podá dovolanie. Ak ani to nedopadne v prospech odsúdených, môžu ísť so sťažnosťou na Ústavný súd SR. Ak ani tam neuspejú, poslednou možnosťou je obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP).

Para zatiaľ nepovedal, čo bude predmetom dovolania. Naznačoval však, že proces nebol spravodlivý a ako strana sporu boli jeho klienti znevýhodňovaní.

Advokát zatiaľ neuviedol, kedy dovolanie podá.  Môže tak urobiť do troch rokov od doručenia rozhodnutia Najvyššieho súdu SR. Dovolanie dostane na stôl päťčlenný senát Najvyššieho súdu SR.

Zvrátenie verdiktu je asi viac ako otázne

Je ťažké predpovedať, či Rusko s Kočnerom uspejú s dovolaním. Odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská uviedla, že si nedovolí predpovedať výsledok.

„Dôvodom dovolania môže byť napríklad porušenie práva na obhajobu alebo to, že súd zasadal v nezákonnom zložení. Teda, že v rámci konania bol nejakým spôsobom porušený zákon,“ povedala pre portál SITA.sk.

SÚDY: Zasadnutie v kauze zmenky
Zľava: Advokát Michal Mandzák, podnikateľ Marian Kočner, advokát Marek Para a exriaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko počas vynesenia rozsudku Najvyššieho súdu SR v rámci zasadnutia v kauze zmeniek Bratislava, 12. január 2021. Foto: SITA.

Ďalším krokom odsúdených môže byť ústavná sťažnosť, ak by boli porušené ich ústavné práva. Po vyčerpaní všetkých vnútroštátnych možností sa môžu podľa Kurilovskej obrátiť na ESĽP. „Musia sa však oprieť o nejaký konkrétny dôvod,“ podotkla.

Ani strana, ani televízia

Rusko po predaji svojho podielu v TV Markíza a odchode z politiky nebol v centre pozornosti. Stalo sa tak až po zverejnení jeho obchodov s Kočnerom.

Po založení TV Markíza a spustení jej vysielania na konci augusta 1996 Rusko podcenil obchodný spor s podnikateľom Silošom Pohankom, ktorému dlžil peniaze.

Pohľadávku odkúpila firma Mariana Kočnera a Štefana Agha Gamatex a tá sa pokúsila o násilné prevzatie televízie krátko pred parlamentnými voľbami v roku 1998. Napokon ich mal Rusko vyplatiť sumou 80 miliónov korún.

Rusko sa v pozícii generálneho riaditeľa udržal do roku 2000. Potom pôsobil ako predseda rady majiteľov televízie a ďalej mal vplyv na jej vysielanie. Svoj podiel v Markíze predal americkej CME v roku 2005.

Ako minister skončil pre kauzu zmenky

V roku 2001 založil politickú stranu ANO. Vo voľbách v roku 2002 sa dostala do parlamentu a vytvorila vládu s SDKÚ, KDH a SMK.

Rusko za druhej vlády Mikuláša Dzurindu začal na poste podpredsedu parlamentu. Po odstúpení ministra hospodárstva za ANO Roberta Nemcsicsa, jeho miesto zaujal Rusko v jeseni 2003. Vo funkcii ministra bol do roku 2005.

Musel odísť pre kauzu zmenky. Mal si požičať od podnikateľa v energetike Ľubomíra Blaška okolo 100 miliónov korún. Rusko však nevedel jednoznačne vysvetliť, ako zmenky splatil. V čase, keď Rusko vysvetľoval svoju kauzu, Blaško už nežil. Zomrel údajne na infarkt.

Ruskovi sa po odvolaní z funkcie ministra rozpadla pod rukami aj jeho strana. Formálne ju síce udržal, ale stratil väčšinu poslancov okolo Ľubomíra Lintnera, ktorí pokračovali v podpore vlády. Rusko v ďalších parlamentných voľbách v roku 2006 už s ANO neuspel.

Krajcer radil nevstupovať do politiky

Bývalý novinár a moderátor politickej diskusnej relácie Markíza SITO Daniel Krajcer zažil Ruska ako generálneho riaditeľa Markízy a neskôr aj ako politika. Krajcer dnes hovorí, že Rusko bol autoritou a robil všetky zásadné rozhodnutia.

Kandidát na župana v BSK Daniel Krajcer
Bývalý moderátor a novinár TV Markíza Daniel Krajcer. Za vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 – 2012 bol ministrom kultúry za SaS Foto: SITA/Diana Černáková

„Obdobie prvých rokov Markízy bolo fenomenálnym úspechom, také bolo aj jeho vnímanie ako riaditeľa. Pochopiteľne, bol mimoriadne autoritatívny, pravdou je, že mnohým ľuďom aj pomohol, keď sa dostali do zlej sociálnej situácie. Nebolo to málo ľudí z Markízy. Preto mnohí na prvé roky Markízy spomínajú dobre,“ zhodnotil Krajcer.

Pokiaľ išlo o spor medzi Ruskom a Gamatexom v roku 1998, Krajcer hovorí, že pre neho bolo rozhodujúce, aby Markíza odvysielala všetky predvolebné relácie SITO, spravodajstvo a publicistiku bez zásahov, čo sa aj stalo.

Keď sa Rusko neskôr rozhodol ísť do politiky, Krajcer tvrdí, že mu odporúčal, aby to nerobil. Rusko namietal, že by Markíza prišla o licenciu. Bývalý novinár si myslí, že Rusko by „uhral“ udržanie licencie s Američanmi za chrbtom, ak by dal vtedajším politikom jasne najavo, že nemá politické ambície.

„Palo mal vtedy iný názor. Ale pravdou je aj to, že vtedy ho už tak riadenie televízie nebavilo. Chcel ísť ďalej, a to bola osudová chyba,“ usúdil Krajcer.

Politickú stranu vnímal ako svoju súkromnú firmu

Pri vzniku strany ANO bol spolu s Ruskom Jozef Banáš. Zo strany však v roku 2004 predčasne odišiel. Urobil tak po tom, čo sa lídrom straníckej kandidátky do europarlamentu stal Jozef Heriban. Neskôr sa Banáš stal členom Dzurindovej SDKÚ.

„Najväčší problém Pala Ruska ako politika bol ten, že politickú stranu vnímal ako svoju súkromnú firmu. To bolo gro nášho sporu,“ vyjadril sa aktuálne pre Webnoviny Banáš.

Stále preto Ruskovi hovoril, aby to nerobil. „Hovoril som mu, že v Markíze sú ľudia od teba existenčne závislí. Kdežto v strane musíš vnímať, že ľudia nie sú závislí. Keď to niekoho prestane baviť, tak sa na to môže vykašľať,“ poznamenal Banáš. Dodal, že časom to Rusko začal chápať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel Krajcer Jozef BanášLucia KurilovskáMarián KočnerPavol Rusko
Firmy a inštitúcie ANONS Najvyšší súd SRÚstavný súd SR