Pásové bojové vozidlá od troch výrobcov už otestovali v teréne, najlepšie z nich nahradí súčasnú techniku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bojové vozidlo Lynx KF41
Bojové vozidlo Lynx KF41. Reprofoto: www.youtube.com

Rezort obrany vykonal v priestoroch Vojenského technického a skúšobného ústavu na Záhorí skúšky vybraných parametrov pásových bojových vozidiel, ktoré sú Ministerstvu obrany SR (MO SR) ponúkané v rámci obstarávania nových pásových transportérov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Vozidlá z troch krajín

Na testoch sa zúčastnilo Maďarsko s vozidlom Lynx od spoločnosti Rheinmetal Landsysteme GmbH, Španielsko s vozidlom Ascod od spoločnosti Gdels Santa Bárbara Sistemas a Švédsko s vozidlom CV90 od spoločnosti BAE Systems.

„Vozidlá boli podrobené streleckým a ergonomickým skúškam, skúškam jazdných vlastností a skúškam premerania technických parametrov podľa požiadaviek OS SR s ohľadom na pristavené demonštračné vozidlá,“ uviedla Kakaščíková.

Výsledky zapracujú do štúdie

V rámci streleckých skúšok overovali rôzne režimy streľby hlavnej výzbroje bojového vozidla na rôzne vzdialenosti a rôzne typy statických a pohyblivých terčov. Skúškou jazdných vlastností bola jazda v teréne i po pozemnej komunikácii, dynamika vozidla, manévrovateľnosť či prekonávanie rôznych typov prekážok.

„Testovanie ergonomických požiadaviek vozidiel bolo zamerané na ergonómiu vnútorného priestoru vozidla, hlučnosť, vibrácie a v neposlednom rade aj uloženie nesenej výzbroje a výstroje,“ spresnila hovorkyňa MO SR.

Nové pásové bojové vozidlá majú nahradiť súčasnú techniku mechanizovaných jednotiek typu BVP-1, BVP-2 a BVP M.

Výsledky skúšok zapracujú do pripravovanej štúdie uskutočniteľnosti, ktorej zverejnenie je plánované na konci mája. Materiál následne predložia na vládu s odporúčaním konkrétnej vládnej ponuky do 30. júna. Proces verejného obstarávania bude ukončený podpísaním zmluvy, ktoré je predbežne plánované na koniec roka 2022.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR