Pápež sa v tradičnom posolstve Urbi et Orbi modlil za koniec pandémie a vyzval na mierové riešenie konfliktov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pápež František, Urbi et Orbi
Pápež František. Foto: archívne, SITA/AP

Pápež František sa v sobotu modlil za ukončenie pandémie koronavírusu, Vyzval k zabezpečeniu zdravotnej starostlivosti pre všetkých ľudí vrátane prístupu chudobných k očkovaniu.

Ľútosť nad konfliktami

V tradičnom vianočnom posolstve Urbi et Orbi (Mestu a svetu) z balkóna Chrámu svätého Petra tiež apeloval, aby sa konflikty vo svete riešili dialógom.

Viac o téme: Koronavírus

Pápež vyjadril ľútosť nad konfliktami v Sýrii, Jemene, Iraku a v Etiópii, eskaláciou napätia na Ukrajine, spomenul aj „bezprecedentnú krízu“, ktorej čelí Libanon.

„Na (konflikty) sme si už tak zvykli, že nesmierne tragédie prechádzame mlčaním. Hrozí, že nebudeme počuť výkriky bolesti a utrpenia toľkých našich bratov a sestier,“ povedal František.

Uzatváranie sa počas pandémie

Hlava katolíckej cirkvi ďalej varovala pred tendenciou uzatvárať sa počas pandémie do seba a izolovať sa. Modlil sa za tých, ktorí sú pandémiou postihnutí najviac, vrátane žien a detí, osamelých seniorov a zdravotníkov, ktorí sa „veľkoryso venujú“ starostlivosti o chorých.

„Vyprosujte zdravie chorým a inšpirujte všetkých mužov a ženy dobrej vôle, aby hľadali čo najlepšie spôsoby, ako prekonať súčasnú zdravotnú krízu a jej dopady,“ prihovoril sa zhromaždeným pútnikom. „Otvorte srdcia, aby bola zabezpečená potrebná zdravotná starostlivosť, a osobitne vakcíny, tým národom, ktoré ich najviac potrebujú,“ apeloval pápež.

Tradičné požehnanie si na vatikánskom Námestí sv. Petra vzhľadom na zhoršenú pandemickú situáciu vypočulo iba niekoľko tisíc pútnikov. Pápežove vianočné posolstvá za bežných podmienok zvyknú prilákať desaťtisícové davy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pápež František