Pandémiu možno vnímať aj ako šancu na modernizáciu, vyhlásil Korčok na Pražskom európskom samite

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Kľúčovou otázkou je, či spoločnosť dokáže vnímať pandémiu len ako problém, alebo aj ako šancu na modernizáciu a transformáciu. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) to vyhlásil na Pražskom európskom samite. Počas medzinárodnej konferencie k budúcnosti Európskej únie (EÚ) diskutoval Korčok so šéfmi diplomacie Českej republiky, Rakúska a Slovinska.

Viac o téme: Koronavírus

Ministri na spoločnom stretnutí prerokovali aj aktuálne medzinárodné otázky, vrátane situácie v Bielorusku a Náhornom Karabachu, ako aj tému transatlantických vzťahov po prezidentských voľbách v Spojených štátoch amerických. Venovali sa tiež súčasným európskym témam, vrátane otázky rozširovania EÚ.

Témou rozhovorov bolo aj veto Poľska a Maďarska, ktoré komplikuje dohodu o rozpočte a pláne obnovy v EÚ. „Budem apelovať na maďarského a poľského kolegu, aby neblokovali kompromis, ktorý vyrokovalo nemecké predsedníctvo,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie.

Počas rokovaní s českým rezortným partnerom Tomášom Petříčkom minister Korčok zdôraznil, že nepovažuje za reálne, aby bol princíp právneho štátu úplne eliminovaný pri čerpaní európskych zdrojov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan KorčokTomáš Petříček
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR