Panarabská televízia al-Džazíra vraj podnecuje násilie, Izrael ju plánuje zakázať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Al Džazíra
Zákulisie televízie Al-Džazíra. Foto: ilustračné, SITA/AP

JERUZALEM 6. augusta (WebNoviny.sk) – Izrael plánuje zakázať panarabskú televíziu al-Džazíra, ktorú obviňuje z podnecovania násilia.

Minister komunikácií Ajúb Kara sa vyjadril, že odoberie akreditácie všetkým redaktorom al-Džazíry, čím im zabráni pracovať v Izraeli. Káblových a satelitných operátorov už podľa vlastných slov požiadal, aby zablokovali vysielanie televízie.

V krajine tiež pripravujú zmenu zákona, ktorá by im umožnila televíziu zakázať úplne. Neuviedol však v akom časovom horizonte tieto kroky plánujú podniknúť.

Tŕň v oku arabských krajín

Vedenie al-Džazíry, ktorá sídli v katarskej Dauhe, zatiaľ nereagovalo na žiadosť agentúry AP o reakciu. Jej kanály v arabčine a angličtine však o udalostiach informovali. Šéf jeruzalemskej pobočky televízie Walid al-Omari sa vo vysielaní vyjadril, že ho izraelské úrady ešte o ničom neinformovali.

Al-Džazíra, ktorú financuje katarská vláda, je tiež tŕňom v oku arabských krajín, ktoré začiatkom júna prerušili styky s Katarom, pričom ho obvinili z podpory extrémistických skupín.

Saudská Arábia a Jordánsko zatvorili miestne pobočky televízie, zatiaľ čo v Saudskej Arábii, Spojených arabských emirátoch, Egypte a Bahrajne zablokovali kanál i s ním súvisiace stránky.

Hrozí im vyhostenie z Izraelu

„V poslednom čase takmer všetky krajiny v našom regióne rozhodli, že Al-Džazíra podporuje terorizmus a náboženskú radikalizáciu. A keď sa pozrieme na všetky tieto krajiny, ktoré potvrdili, že Al-Džazíra je nástrojom Islamského štátu, Hamasu, Hizballáhu a Iránu, a my sme jediní, čo to neurobili, potom tu panuje nejaký klam,“ konštatoval Kara.

Podobne sa nedávno vyjadril aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý pohrozil, že zatvorí pobočku panarabskej televízie v Jeruzaleme, pretože podľa neho podnecuje násilie v súvislosti s napätou situáciou na Chrámovej hore.

Niekoľkokrát už podľa vlastných slov apeloval na orgány činné v trestnom konaní a žiadal zatvorenie jeruzalemskej redakcie al-Džazíry. Ak sa tak vraj nestane v dôsledku výkladu práva, bude pracovať na zmene zákonov, ktoré povedú k vyhosteniu al-Džazíry z Izraela.

Al-Džazíra, ktorá vznikla v roku 1996, bola prvou arabskou satelitnou spravodajskou televíziou, ktorá ponúkla širšie spektrum názorov v priestore cenzurovaných štátnych médií v regióne a podrobne informovala o udalostiach Arabskej jari.

Bola tiež prvým arabským kanálom, ktorý dal vo vysielaní priestor izraelským funkcionárom a komentátorom. Izrael ju však dlhodobo obviňuje zo zaujatej prezentácie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Benjamin Netanjahu