Slovenskí hádzanári zdolali Litvu, šanca na postup žije

Radoslav Antl
Slovenský reprezentant Radoslav Antl. Foto: SITA/Martin Havran

HLOHOVEC 9. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí hádzanári opäť potvrdili, že v domácom prostredí sú v I. fáze kvalifikácie o postup na svetový šampionát vo Francúzsku (15. – 29. 1. 2017) zatiaľ stopercentní.

Po lanskom vysokom víťazstve nad Kosovčanmi 38:20 si zverenci trénera Martina Liptáka poradili v Hlohovci v sobotňajšom stretnutí 4. kola 1. skupiny s Litovčanmi 31:27 (19:10), pričom o zisku dvoch bodov rozhodli už v prvom polčase. Vo štvrtok sa s týmto súperom, ktorému pripravili v aktuálnych kvalifikačných bojoch prvú prehru, rozišli v Kaunase zmierlivo.

Slováci sa vyšvihli v tabuľke na 2. pozíciu. Lídrom je s dvojbodovým náskokom ich konkurent v boji o jediné postupové miesto Bosna a Hercegovina, ktorý nezaváhal v domácom dueli s Kosovom 41:25 (18:13). Reprezentanti SR práve s Bosniakmi odohrajú s veľkou pravdepodobnosťou rozhodujúci duel o prvenstvo v 1. skupine, balkánskeho protivníka privítajú v stredu 13. januára od 18.00 h opäť v Hlohovci.

Výsledky – I. fáza kvalifikácie o postup na MS 2017 – 1. skupina – 4. kolo – sobota:
Bosna a Hercegovina – Kosovo 41:25 (18:13)

– hralo sa v Tuzle

Slovensko – Litva 31:27 (19:10)

– hralo sa v Hlohovci

Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul – Dudáš 4, Petro, Adamčík, T. Urban 5, M. Straňovský 3, M. Volentics 1, Antl 6/1, P. Hruščák, G. Vadkerti, Pekár 1, L. Urban 5, D. Krok 3, Ľ. Ďuriš 2, Guzy 1

Najviac gólov za Litvu: Malašinskas 6/5, Babarskas 5

pok. hody: 2/1 – 7/6, vylúčení: 7 – 4, rozhodovali: Katsikis a Michailidis (obaja Gréc.), 1800 divákov

Hlasy:

Martin Lipták (tréner SR): „Štyridsať minút nebolo o čom, z našej strany výborná obrana a protiútok. To, čo nám nešlo v Kaunase, tak sme zahrali dnes v Hlohovci. Podali sme výborný a disciplinovaný výkon, vychádzali nám aj kombinácie a v podstate sme tento duel vyhrali už v prvom polčase.“

Radoslav Antl (krídelník SR): „S dnešným zápasom môžem vysloviť spokojnosť. V náš prospech sa to rozhodlo už v prvom dejstve a druhý sa viac-menej dohrával. Podstatné je, že sme vyhrali a ušetrili nejaké sily na stredajší súboj s Bosnou a Hercegovinou.“

Skóre duelu otvorili Litovčania, ktorí vzápätí nepremenili pokutový hod. Slováci odpovedali trojgólovou šnúrou – 3:1 v 3. min. Hostia síce vyrovnali na 3:3, ale potom už opäť prišli chvíle slovenského družstva. To ťažilo opäť aj zo zákrokov R. Štochla a po štvrťhodine hry vyhrávalo už 9:3.

Aj v druhej polovici úvodného dejstva to bola jednoznačná záležitosť zverencov trénera Liptáka. Tí z 11:6 zvýšili na 16:6 a najvyššie viedli v 28. min po piatom góle Antla (19:8). Hostia do prestávky stihli ešte mierne skorigovať priepastný rozdiel v skóre na 10:19.

Slováci po zmene strán zveľadili svoj náskok (24:12 a 25:13). Litovčania sa trojgólovou šnúrou v strednej pasáži dotiahli na 20:27 v 47. min, ale zdramatizovať duel už nedokázali. Hráči v bielych dresoch si postrážili vývoj a víťazstvo, hoci v záverečnej päťminútovke pri vedení 31:23 dovolili súperovi znížiť na konečných 31:27 z pohľadu SR.

Doterajšie výsledky:

Kosovo – Litva 26:30, Bosna a Hercegovina – SR 29:25, SR – Kosovo 38:20, Litva – Bosna a Hercegovina 27:27, Kosovo – Bosna a Hercegovina 29:33, Litva – SR 18:18, SR – Litva 31:27