Oscar 2023: Galavečer patril filmu Všetko, všade, naraz. Získal sedem zlatých sošiek (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oscar 2023
Foto: Evan Agostini/Invision/AP, Jordan Strauss/Invision/AP, SITA/AP - koláž SITA.

Nočné udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied ovládla akčná snímka z multiverza Všetko, všade, naraz, ktorá tiež s 11 nomináciami vládla zoznamu kandidátov v 95. ročníku Oscarov.

Paula Rogersa ocenili za strih

Film Daniela Scheinerta a Daniela Kwana získal sedem zlatých sošiek, vrátane trofeje pre najlepší film. Danielovia si prevzali aj Oscary za réžiu a pôvodný scenár, Paula Rogersa ocenili za strih a tri ceny snímke vyniesli herecké výkony.

Oscar 2023, Jonathan Wang, from left, Daniel Kwan, Daniel Scheinert
Zľava: Jonathan Wang, Daniel Kwan a Daniel Scheinert počas 95. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar 2023). Los Angeles (Dolby Theatre), 12. marec 2023. Foto: SITA/AP.

Oscara za herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzala Michelle Yeoh, ktorá sa stala prvou Ázijčankou ocenenou v hlavnej ženskej hereckej kategórii.

Oscar 2023, Michelle Yeoh
Michelle Yeoh počas 95. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar 2023). Los Angeles (Dolby Theatre), 12. marec 2023. Foto: SITA/AP.

„Všetkým malým chlapcom a dievčatám“, ktoré vyzerajú ako ona a pozerajú sa odkázala, že jej cena je „majákom nádeje a možností“. „A dámy,“ pokračovala 60-ročná rodáčka z Malajzie, „nenechajte nikoho, aby vám tvrdil, že ste za zenitom!“.

Príbeh Ke Huya Quana

Nadšenie vyvolalo aj ocenenie 51-ročného Ke Huya Quana, ktorý sa stal len druhým Ázijčanom oceneným v kategórii Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Do pozornosti sa dostal v osemdesiatych rokoch minulého storočia v snímke Indiana Jones a Chrám skazy (1984), no neskôr na viac ako dve desaťročia zmizol z Hollywoodu.

Oscar 2023, Ke Huy Quan
Ke Huy Quan počas 95. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar 2023). Los Angeles (Dolby Theatre), 12. marec 2023. Foto: SITA/AP.

„Moja cesta sa začala na lodi. Rok som strávil v utečeneckom tábore a nejakým spôsobom som sa dostal sem, na najväčšie pódium v Hollywoode. Hovoria, že takéto príbehy sa stávajú len vo filmoch. Nemôžem uveriť, že sa to deje mne,“ skonštatoval v ďakovnej reči rodák z Vietnamu a odkázal všetkým, aby neprestávali snívať.

Kariérny comeback Brandena Frasera

Treťou ocenenou z filmu Všetko, všade, naraz je Jamie Lee Curtis, ktorej rodičia Tony Curtis a Janet Leigh si počas svojich hereckých kariér vyslúžili oscarové nominácie, a ona ako 64-ročná získala svoju prvú zlatú sošku.

Oscar 2023, Jamie Lee Curtis
Jamie Lee Curtis počas 95. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar 2023). Los Angeles (Dolby Theatre), 12. marec 2023. Foto: SITA/AP.

Oscara za mužský herecký výkon v hlavnej úlohe si prevzal Brendan Fraser vďaka dráme Veľryba. „Začal som v tomto biznise pred 30 rokmi a nebolo to pre mňa jednoduché,“ skonštatoval a poďakoval sa za ocenenie za výkon v snímke, ktorá mu priniesla kariérny comeback.

Oscar 2023, Brendan Fraser
Brendan Fraser počas 95. ročníka udeľovania cien americkej Akadémie filmových umení a vied (Oscar 2023). Los Angeles (Dolby Theatre), 12. marec 2023. Foto: SITA/AP.

V kategórii medzinárodných filmov triumfovala nemecká vojnová dráma Na západe nič nové, ktorá počas večera získala aj ďalšie tri trofeje – za výpravu, za kameru pre Jamesa Frienda a za hudbu pre Volkera Bertelmanna.

Oscara za adaptovaný scenár si prevzala Sarah Polley vďaka snímke Women Talking. Najlepším dokumentárnym filmom sa stal Navalny a za najlepší animovaný film vyhlásili Pinocchia Guillerma del Tora.

Oscar 2023 – prehľad víťaziek a víťazov

Najlepší film: Všetko, všade, naraz

Mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Brendan Fraser – Veľryba

Mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Ke Huy Quan – Všetko, všade, naraz

Ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Michelle Yeoh – Všetko, všade, naraz

Ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Jamie Lee Curtis – Všetko, všade, naraz

Réžia: Daniel Scheinert a Daniel Kwan – Všetko, všade, naraz

Adaptovaný scenár: Women Talking – Sarah Polley

Pôvodný scenár: Všetko, všade, naraz – Daniel Kwan a Daniel Scheinert

Medzinárodný film: Na západe nič nové – Nemecko

Dokumentárny film: Navalny

Animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora

Pôvodná filmová pieseň: Naatu Naatu – z filmu RRR

Pôvodná filmová hudba: Na západe nič nové – Volker Bertelmann

Kamera: Na západe nič nové – James Friend

Kostýmy: Čierny Panter: Navždy Wakanda – Ruth Carter

Masky: Veľryba – Adrien Morot, Judy Chin a Annemarie Bradley

Strih: Všetko, všade, naraz – Paul Rogers

Výprava: Na západe nič nové – Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper

Zvuk: Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon a Mark Taylor

Vizuálne efekty: Avatar: Cesta vody – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon a Daniel Barrett

Krátky animovaný film: Chlapec, krtko, líška a kôň

Krátky hraný film: An Irish Goodbye

Krátky dokumentárny film: Zaklínači slonov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Al NelsonBrendan FraserChris BurdonDaniel BarrettDaniel KwanDaniel ScheinertEric SaindonJames FriendJames H. MatherJamie Lee CurtisJoe LetteriKe Huy QuanMark TaylorMark WeingartenMichelle YeohPaul RogersRichard BanehamRuth CarterVolker Bertelmann