Danko v parlamente odvolávaný nebol, program mimoriadnej schôdze neschválili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Andrej Danko
Andrej Danko, podpredseda parlamentu a líder Slovenskej národnej strany (SNS). Foto: archívne, SITA/Milan Illík.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. januára, 17:24

Poslanci nebudú odvolávať podpredsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) z funkcie. Mimoriadna schôdza k jeho odvolaniu síce bola otvorená, avšak zákonodarci neschválili program.

Za odobrenie programu z prítomných 126 poslancov hlasovalo 52, 49 bolo proti a 25 zákonodarcov sa zdržalo. Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) ju preto ukončil.

Pokračovať budú v rokovaní k návrhu na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona, ktorá okrem iného ruší Úrad špeciálnej prokuratúry.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Nehoda Andreja Danka

Danko 11. januára v nočných hodinách poškodil svojím autom semafor a z miesta nehody odišiel bez toho, aby privolal policajnú hliadku a vykonal dychovú skúšku na alkohol.

Polícia ho vypátrala podľa odtrhnutej ŠPZ, ktorá zostala na mieste nehody a tiež podľa olejovej škvrny, ktorá končila pri politikovej garáži. Keďže Danko sám zodpovednosť voči sebe nevyvodil a z funkcie podpredsedu parlamentu neodstúpil, chce ho opozícia odvolať. Pod návrh na odvolanie sa podpísali poslanci Progresívneho Slovenska, KDH a hnutia Slovensko.

Podľa predkladateľov zostávajú nejasné okolnosti, za ktorých k nehode došlo a rovnako aj dôvody, pre ktoré Danko miesto nehody svojvoľne opustil. Poukazujú na to, že podpredseda parlamentu najprv tvrdil, že odišiel preto, že nemohol spísať správu o nehode so stĺpom, no škodu nahlásil poisťovni a magistrátu.

„Neskôr uviedol, že miesto nehody opustil, lebo si musel ošetriť zranenia, keďže sa veľmi zranil,“ píše sa v návrhu na odvolanie. Opozícia tiež upozorňuje na skutočnosť, že dychovú skúšku na alkohol mu policajti spravili až 15 hodín po nehode, keď už jej výsledok nemá výpovednú hodnotu.

Prítomnosť alkoholu pri nehode má pritom na posúdenie závažnosti skutku a uloženie sankcie zásadný význam. Poslanci zdôrazňujú, že verejný činiteľ má byť morálnou autoritou a vzorom pre spoločnosť, a nie porušovať zákon.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoProgresívne Slovensko (PS)SNS Slovenská národná strana